Wyjątkowa wystawa malarstwa Martina Nielaby pt. „Ruch”.

08-09-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Wyjątkowa wystawa malarstwa Martina Nielaby pt. „Ruch”.
źródło: UM Katowice
W dniach 8-10 września br. w Katowicach na Placu Kwiatowym zostanie pokazana wyjątkowa wystawa malarstwa Martina Nielaby pt. „Ruch”, której partnerem jest Miasto Katowice oraz Śląski Związek Szermierczy.

Ekspozycja jest unikatowa na skalę światową ze względu na prezentację oryginałów wielkoformatowych obrazów olejnych tego artysty w otwartej przestrzeni publicznej. Zamierzeniem Nielaby jest umożliwienie każdemu przechodniowi spontanicznego i nieograniczonego kontaktu z jego sztuką, kreując przez to nowy obszar oddziaływania malarstwa olejnego w przestrzeni miasta.

 

Jest to pierwsza wystawa prac Martina Nielaby w Katowicach. Artysta dedykuje ją swojemu ojcu - Henrykowi Nielaba urodzonemu w Piotrowicach, obecnej dzielnicy Katowic, który w latach 60. i 70. był jednym z najlepszych szermierzy świata, trzykrotnym olimpijczykiem i w Katowicach zaczynał swoją karierę sportową.

 

Martin Nielaba urodził się w Warszawie w 1963 r. Większą część swojego życia spędził w Niemczech, Szwajcarii i Francji, a od 2011 r. mieszka ponownie w Polsce. Swoją karierę zawodową początkowo związał ze sportem, idąc za przykładem swojego ojca. Trenował szermierkę w Warszawie, a później w słynnym centrum szermierki w Tauberbischofsheim w Niemczech. Ostatecznie sport porzucił w 1985 r., aby całkowicie poświęcić się swojej pasji – sztuce.

 

Opracował innowacyjną, autorską technikę malarską. Maluje na różnego rodzaju materiałach za pomocą tworzonych przez siebie narzędzi. Na jego obrazach olejnych pozornie martwe bryły ożywają pod kolejno nakładanymi ręcznie warstwami żywicznej mieszaniny lakierowej, będącej wynalazkiem Nielaby. Odbierana jest ona przez widzów jak szklana powierzchnia pokrywająca obraz, a dla artysty jest częścią jego definicji sztuki. Nielaba pozwala eksplorować swoje obrazy nie tylko za pomocą wzroku, ale również poprzez dotyk - co jest zwykle zabronione w muzeach i galeriach. Ze swoją twórczością wychodzi również do otwartej przestrzeni publicznej, gdzie oryginały swoich prac olejnych wystawia niezależnie od warunków pogodowych, co jest prawdziwą innowacją w świecie sztuki. Więcej informacji na temat twórczości Martina Nielaby znajduje się na jego stronie www.martin-nielaba.com


źródło: UM Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu