Wesele na Pożegnanie Lata z RCK

28-08-2017
|
Dodał: adventure_media
Wesele na Pożegnanie Lata z RCK
źródło:
Racibórz to miasto, w którym przeplatają się bogate tradycje historyczne ze współczesnością. W takim klimacie RCK przygotował repertuar tegorocznego Pożegnania Lata. W sobotę, 2 września na przystani miejskiej w Parku Zamkowym aktorzy teatru TETRAEDR zapraszają do Narodowego Czytania Wesela S. Wyspiańskiego.

Tuż po lekturze wystąpi słowiański duet Swing Pigs z gościnnym udziałem Magdaleny João. 

 

Pożegnanie Lata z Raciborskim Centrum Kultury, to kolejna propozycja wpisująca się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi. Otworzy je Narodowe Czytanie Wesela S. Wyspiańskiego. Wspólne czytanie, które poprowadzą aktorzy teatru TETRAEDR rozpocznie się o godz. 18.30.

Przypomnijmy, że akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą
Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz LalkęBolesława Prusa. W ubiegłym roku czytano Quo vadis. Ta powieść zapoczątkowała ogólnopolską akcję w Raciborzu. W tym roku słuchacze, którzy wybiorą się w niedzielne popołudnie na przystań miejską będą mieli okazję przypomnieć sobie wydarzenia z wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. -Zachęcamy do wspólnego czytania z nami i aktorami TETRAEDRU. W ten sposób będziemy mieli okazję przypomnieć sobie lekturę, którą każdy z nas powinien znać z czasów szkolnych, a która tak wiele mówi o nas samych, o polskości. A to niezwykle ważna misja Narodowego Czytania, byśmy tak wielkich dzieł literatury polskiej nie traktowali jedynie jako obowiązkowe lektury szkolne a jako książki, które ponadczasowe w swoim przesłaniu i z których ciągle możemy czerpać – zachęca do udziału Anna Kokolus, wicedyrektor Raciborskiego Centrum Kultury.

 

Co więcej, każdy uczestnik (słuchający i czytający) otrzyma pamiątkowy dyplom. Będzie również możliwość odbicia pieczątki Narodowego Czytania 2017 we własnej książce.

Po lekturze Wesela, organizatorzy zapraszają na koncert słowiańskiego duetu z nutką afrykańskich dźwięków. Swing Pigs to słowiański dziesięciostrunowy duet, w których na szalonych skrzypcach gra Rosjanin Alexey Aslamas, a na żywiołowej gitarze Słowak Samuel Pauč. W ich repertuarze znajdziemy klasykę, swing, blues, soul, jazz i folklor, wszystko okraszone słowiańskim duchem. Zespołowi towarzyszyć będzie wokalistka
Madalena João o afrykańskich korzeniach. Laureatka wielu konkursów i telewizyjnych programów, ambasadorka UNICEF-u, współpracująca zarówno z filharmonią, jak i z teatrem w musicalu „Hair”. Śpiewa w stylu pop, soul, RnB, funky, reggae, jazz i swing.

Dawka pozytywnych wrażeń gwarantowana.

 

***
Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media

Zdjęcia: RCK Archiwum

***


Miasto Racibórz
w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców.
Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem:
http://800lat.raciborz.pl/.

***

KONTAKT:
800 lat Raciborza

www.800lat.raciborz.pl

***

Kontakt dla mediów:

Justyna Korzeniak
Specjalista ds. Public Relations
justyna.korzeniak@adventure.media.pl
tel. kom. 530 534 539
tel. 32 72 428 84

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu