Dobre wieści dla pacjentów

05-08-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Dobre wieści dla pacjentów
źródło: UM Gliwice/fot. Z. Daniec
Zgodnie z zapowiedziami, od 1 sierpnia w Szpitalu Miejskim nr 4 w pełnym wymiarze będzie działać ortopedia. Podpisano kontrakty z nowym zespołem lekarzy specjalistów, którzy zapewnią mieszkańcom Gliwic i powiatu profesjonalną opiekę.

Po perypetiach związanych z wypowiedzeniami umów o pracę, uzupełniana jest również kadra lekarska w innych oddziałach szpitalnych. Wszystko wskazuje na to, że do 1 października, kiedy w całej Polsce ruszy sieć szpitali, większość spraw w gliwickiej placówce będzie uporządkowana.

W ostatnim czasie Szpital Miejski nr 4 borykał się z problemami kadrowymi. Tej kwestii poświęcona została zorganizowana przed tygodniem nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gliwice. – U podstaw wszystkich problemów każdego szpitala leży niedobór finansów z NFZ-u na bieżącą działalność. Służba zdrowia jest opłacana mizernie, natomiast oczekiwania personelu rosną. Rodzą one pewną frustrację i chęć poszukiwania lepszego płatnika. Na Śląsku odbywa się zresztą swoista wędrówka kadr lekarskich i pielęgniarskich – wyjaśniał w trakcie obrad Marian Jarosz, dyrektor Szpitala Miejskiego nr 4.

W maju Szpital Miejski nr 4 (dawny wojskowy) został połączony z Gliwickim Centrum Medycznym (dawnym Szpitalem nr 1). Dzięki temu połączone placówki mogły znaleźć się w ogólnopolskiej sieci szpitali jako szpital z II stopniem referencyjności, który od października powinien mieć stabilne – i miejmy nadzieję wyższe – finansowanie z NFZ-u. Jest jednak i druga strona medalu. W wyniku połączenia szpitali pracownicy uzyskali prawną możliwość złożenia wypowiedzeń w terminie 7 dni. Skorzystało z tego kilku lekarzy, opuszczając m.in. z powodów płacowych dotychczasowe miejsca pracy. Szpital nr 4 nie mógł spełnić ich żądań. Mieszkańcy mogą jednak spać spokojnie – w placówce pojawią się nowi specjaliści.

– Zgodnie z zapowiedziami, już od 1 sierpnia ortopedię w szpitalu zasili nowy zespół lekarzy i myślę, że ten oddział będzie pracował już mniej więcej za 2 tygodnie całkowicie normalnie. Z innymi oddziałami jest podobnie, szef szpitala nr 4 uzupełnia kadrę. Do 1 października, kiedy w całym kraju ruszy tzw. sieć, większość spraw w szpitalu nr 4 będzie uporządkowana, a oddziały będą funkcjonowały bez zakłóceń. Liczę również, że w nowym systemie finansowania służby zdrowia, oby wyższego niż obecnie, naszemu szpitalowi jako jednemu z 13 w województwie z II stopniem referencyjności zdecydowanie łatwiej będzie pozyskiwać kolejnych pracowników – mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Miasto cały czas dopłaca do miejskich szpitali – finansuje remonty, zakup specjalistycznego sprzętu, kolejne modernizacje. Na przestrzeni ostatnich 10 lat przeznaczyło na wsparcie okołoszpitalne ponad 54 mln zł.

– Dzięki dobrej kondycji finansowej każdego roku wspieramy z naszego budżetu miejskie placówki medyczne i są to niebagatelne pieniądze – podkreśla prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Ostatnio miasto przekazało 5,5 mln zł na modernizację oddziału kardiologii w Szpitalu Miejskim nr 4. W nieodległej natomiast przyszłości placówkę tę czekają kolejne duże, bardzo korzystne zmiany finansowane z miejskiego budżetu – rozbudowa siedziby (de facto budowa nowego szpitala), następnie modernizacja dotychczasowej bazy szpitalnej.

– To intensywny, bardzo już zaawansowany proces inwestycyjny związany z przetargami na projektowanie, później na wykonawstwo. W tej kadencji samorządu to się oczywiście nie zamknie, ale w połowie kolejnej zapewne już tak. Na budowę nowej siedziby szpitala w Gliwicach wydamy średnio 150 mln zł – wahania kosztorysowe sięgają od 120 mln zł do nawet 180 mln zł. Powstanie dzięki temu nowoczesny obiekt, który umożliwi też modernizacje nie ruszanych do tej pory oddziałów w już istniejących budynkach szpitalnych. Dalej będzie można inwestować w modernizacje dotychczasowej bazy szpitalnej. Te zmiany będą przeogromne i myślę, że wybitnie korzystne dla mieszkańców Gliwic i powiatu – ocenia Zygmunt Frankiewicz.

 

źródło: UM Gliwice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu