25 mln na kulturę

04-08-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
25 mln na kulturę
źródło: UM Gliwice
W Gliwicach odbywa się dużo ciekawych artystycznych wydarzeń. Gliwiczanie nie zawsze jednak wiedzą, że większości z nich nie byłoby, gdyby nie finansowe wsparcie Miasta.

Samorząd od lat przeznacza na ten cel z budżetu dziesiątki milionów złotych rocznie. Prawie wszystkie imprezy w mieście – włącznie z tymi największymi, jak festiwal Ulicznicy, Filharmonia, Parkowe Lato czy PalmJazz – odbywa się dzięki dofinansowaniu z miejskiej kasy. W ten sposób nasz kulturalny kalendarz jest bogaty!

Miasto mecenasem kultury

Ponad 25 mln zł – tyle Miasto Gliwice planuje przeznaczyć w 2017 roku na kulturę, m.in. na utrzymanie instytucji, ochronę konserwatorską zabytków, remonty, mecenat, i organizację imprez, w tym prawie 20,8 mln zł na działalność bieżącą instytucji kultury oraz dotacje inwestycyjne. Środki trafiają w pierwszej kolejności do miejskich instytucji kultury, których Miasto jest organizatorem. Są to: Muzeum w Gliwicach wraz z pięcioma oddziałami, Teatr Miejski w Gliwicach wraz z kinem studyjnym Amok, a także Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

Liczne nagrody i wyróżnienia, którymi honorowane są inicjatywy kulturalne, potwierdzają, że kierunek, w którym rozwija się gliwicka kultura, jest dobry.

Rewitalizację dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego, w którym obecnie mieści się Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, docenił w tym roku Generalny Konserwator Zabytków, wyróżniając go w konkursie Zabytek Zadbany, a kino Amok zostało nominowane do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wszystkie trzy miejskie instytucje kreują własną, zróżnicowaną ofertę kulturalną. Wśród propozycji adresowanych do mieszkańców są wystawy, koncerty, warsztaty, wykłady, spektakle.

Moc kultury

Tylko na zadania z zakresu kultury realizowane przez podmioty niepubliczne Miasto planuje przeznaczyć ponad 3 mln zł. Są to między innymi festiwale muzyczne, koncerty, warsztaty i wystawy.

W wyniku konkursów organizowane są m.in. festiwale Filharmonia, Gliwicki Festiwal Bachowski, Dni Muzyki Organowej,  PalmJazz, All Improvviso, czy ArtNoc – gliwicka noc otwartych galerii.

W mieście realizowane się także nowatorskie przedsięwzięcia artystyczne – już w sierpniu odbędą się elektrONnarracje, przygotowywany jest także Festiwal ArtSearch, a niedawno wystartował Otwarty Salon Muzyczny Eleganza, czyli plenerowe koncerty muzyki poważnej. Swoją propozycję kulturalną ma również Stacja Artystyczna Rynek, prywatne galerie i stowarzyszenia, które mają bogatą ofertę warsztatową, wystawienniczą i rękodzielniczą.

Konkursy, małe granty i inne formy współfinansowania – Miasto hojnie wspiera kulturę i to się opłaca – w Gliwicach sporo się dzieje.

W bogatym wachlarzu propozycji są także imprezy organizowane przez samorząd, takie jak Noc Świętojańska na pl. Krakowskim, czy Muzyczne Pożegnanie Wakacji.

Jesteśmy na półmetku 2017 roku. Za nami m.in. Noc Muzeów, sześć premierowych spektakli w Teatrze Miejskim, śląski finał INDUSTRIADY na terenie Nowych Gliwic z niesamowitym podniebnym show czy koncert gwiazd na pl. Krakowskim. Co przed nami? Poniżej prezentujemy listę najciekawszych nadchodzących wydarzeń. Już teraz zarezerwujcie sobie czas!

źródło: UM Gliwice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu