Mieszanka studencka na trzy sposoby

11-05-2017
|
Dodał: adventure_media
Mieszanka studencka na trzy sposoby
źródło:
Jeśli uważasz, że Mieszanka studencka jest wyłącznie przekąską, ten tekst wyprowadzi Cię z błędu. Sprawdź jakie zastosowanie kulinarne mają popularne bakalie.

Nie tylko upieczesz z nimi ciasto, ale także przyrządzisz przystawkę i sałatkę śniadaniową. Szybko, lekko i zdrowo! Inspiracji kulinarnych dostarcza firma LARO, laureat programu „Doceń polskie”.

Mieszanka studencka (popularne połączenie owoców i orzechów) to jedna z propozycji P.P.H.U. LARO Irena Kosoń. Producent z Kamieńca Ząbkowickiego (woj. dolnośląskie) proponuje konsumentom orzechy i ziarna w karmelu, a także orzechy i owoce w czekoladzie. Firma posiada największy na naszym rynku asortyment prażonych bakalii w karmelu. LARO to laureat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Znaki jakości i tytuły TOP PRODUKT zdobyły dwie propozycje dolnośląskiego przedsiębiorstwa: Mieszanka studencka i Orzeszki ziemne prażone w karmelu. Oznacza to, że otrzymały maksymalne noty za ocenianą kategorię, tj. smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. 

Firma LARO dostarcza nie tylko bakalii, ale także inspiruje kulinarnie! Zapraszamy do zapoznania się z przepisami na przystawkę, sałatkę i ciasto. Składnikiem każdego z nich jest Mieszanka studencka.

I. Szybka i zdrowa sałatka śniadaniowa
Składniki:
- garść świeżej roszponki
- garść kukurydzy
- ok. 70 g sera Feta
- łyżka stołowa kaparów
- garść zielonych oliwek
- garść Mieszanki studenckiej LARO (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)
- łyżka jogurtu naturalnego
- łyżeczka musztardy

Przygotowanie:
W miseczce umieszczamy umytą roszponkę, następnie dodajemy fetę i oliwki. Jogurt mieszamy z musztardą i polewamy sałatkę. Następnie dodajemy resztę składników. Mieszamy całość.

II. Przystawka orzechowa
Składniki (na porcję dla 3 osób):
- kępki świeżej roszponki
- 3 łyżki stołowe kukurydzy
- około 50 g sera Feta
- łyżka stołowa kaparów
- 6 dużych zielonych oliwek
- 3 czubate łyżki Mieszanki studenckiej LARO (nagrodzonej znakiem jakości „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)

Przygotowanie:
Fetę i oliwki kroimy w drobną kostkę. W małych słoiczkach (lub szklankach „literatkach”) układamy warstwami składniki: kukurydzę, ser, Mieszankę studencką LARO, kapary i oliwki. Na samej górze układamy kępki roszponki. 

III. Keks Laruś
Składniki:
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej 
- 5 jaj
- 1 szklanka cukru


- 3/4 kostki margaryny
- 200 g  Mieszanki studenckiej LARO (wyróżnionej znakiem jakości i tytułem TOP PRODUKT)
- 100 g odsączonych z syropu owoców (gruszki, śliwki, melon, jabłka, skórka pomarańczowa)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie:
Jajka i cukier łączymy, a następnie ubijamy na parze. Margarynę ucieramy. Do ubitej masy jajeczno-cukrowej dodajemy napowietrzoną margarynę. Do przesianej mąki pszennej dodajemy proszek do pieczenia, Mieszankę studencką LARO oraz odsączone owoce z syropu. Składniki mieszanki obtaczamy w mące, następnie delikatnie mieszamy z masą biszkoptowo-tłuszczową.Tak powstałe ciasto wylewamy do foremek aluminiowych i pieczemy w temperaturze 180-190 st. C, przez około 80 min. Ciasto najlepiej naciąć wzdłuż (pośrodku formy); zapobiegnie to nadmiernemu pękaniu. Do dekoracji możemy użyć cukru pudru i owoców kandyzowanych.

* * *

Autor tekstu: Anna Koza/Adventure Media

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl 

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. 

* * *

KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl

Kontakt dla mediów:
Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl
Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 780 115 953
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu