Piknik z Ułanami na Zamku Piastowskim

05-05-2017
|
Dodał: adventure_media
Piknik z Ułanami na Zamku Piastowskim
źródło:
W środę, 3 maja, na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbył się Piknik z Ułanami. Tego dnia, miłośnicy militariów i dobrej zabawy mogli m.in. podziwiać pokaz kawaleryjski elementów musztry oraz władania szablą i lancą, spróbować swoich sił konno oraz wysłuchać koncertu kwartetu Appasionato.

Wydarzenie to wpisane zostało w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.
                                              
Pokaz kawaleryjski elementów musztry oraz władania szablą i lancą, diorama poświęcona kawalerii polskiej, śląskie śpiewanie z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” oraz koncert kwartetu smyczkowego Appasionato - te i wiele innych atrakcji czekały na uczestników raciborskiej Majówki, 3 maja na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. 

Piknik z Ułanami, bo tak brzmiała nazwa wydarzenia przyciągnął miłośników militariów, dobrej muzyki i świetnej zabawy. Tego dnia, największe atrakcje zapewniali uczestnikom członkowie Fundacji Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-tego Ułanów Zaniemeńskich z Krakowa.  -  Mieliśmy dziś okazje przedstawić widzom elementy szkolenia, jakie odbywała kawaleria II RP. Zaprezentowaliśmy musztrę kawaleryjską oraz podstawy białej broni, czyli lancy i szabli. Po pokazach najmłodsi mogli odbyć przejażdżkę konną na naszych wierzchowcach. Pomimo, że pogoda pokrzyżowała nam nieco plany, całe wydarzenie uważam za jak najbardziej udane - powiedział prezes Zarządu Fundacji, Arkadiusz Chodorowski. Stowarzyszenie to połączyło wszystkie dotychczasowe jednostki kontynuujące zwyczaje „Błękitnego Pułku” powstałego w 1813 roku. Tradycja tzw. „Czwartaków” kontynuowana jest od 26 sierpnia 1981 roku. 


Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta Racibórz oraz Raciborskie Centrum Kultury. -  Uczestnicy Pikniku z Ułanami wysłuchali śląskiego śpiewania z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”. Przygotowaliśmy także śpiewniki dla widzów, aby mogli razem z nami czynnie uczestniczyć w zabawie. Nie zabrakło także tańców na dziedzińcu i inscenizacji „Czerwony Kapturek po śląsku” w wykonaniu grupy teatralnej „Na śląskim podwórku” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu oraz wysłuchać koncertu kwartetu smyczkowego Appasionato - wyjaśniła Joanna Maksym-Benczew, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu. - Zapewne niezwykłą atrakcją był pokaz kawaleryjski, możliwość przejażdżki konnej oraz prezentacja militariów. Gry i zabawy dla najmłodszych poprowadzili harcerze ZHP Hufca Ziemi Raciborskiej, można było próbować swoich sił w konkursie strzeleckim i w historycznych puzzlach - dodała dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury, J. Maksym-Benczew. 


W programie znalazła się także prezentacja sprzętu wojskowego (broń, oporządzenie i wyposażenie wojskowe) Jednostki Strzeleckiej 3054 Racibórz oraz tradycyjna wojskowa grochówka. Całe spotkanie odbyło się na dziedzińcu pięknie odrestaurowanego Zamku Piastowskiego w Raciborzu, na którego dziedzińcu znajduje się XIII wieczna kaplica św. Tomasza Becketa z Cantenbury. ***

Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Matusik / Adventure Media

***
Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/. 

***

KONTAKT:800 lat Raciborza www.800lat.raciborz.pl 

***

Kontakt dla mediów:Justyna KorzeniakSpecjalista ds. Public Relations

justyna.korzeniak@adventure.media.pl

tel. kom. 530 534 539 tel. 32 72 428 84

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu