Piknik z Ułanami, czyli Majówka 2017 na raciborskiej przystani

27-04-2017
|
Dodał: adventure_media
Piknik z Ułanami, czyli Majówka 2017 na raciborskiej przystani
źródło:
Program tegorocznej Majówki w Raciborzu, to połączenie dobrej zabawy, sportowej rywalizacji i wszelkich działań związanych z historią i tradycją miasta. Jednym z punktów harmonogramu będzie Piknik z Ułanami. Spotkanie odbędzie się 3 maja, na raciborskiej przystani. Tego dnia, dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu przygotowano

m.in. pokaz kawaleryjski, nieco muzycznych uniesień z zespołem Appassionato oraz tradycyjną wojskową grochówkę.

Śląskie śpiewanie z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”, pokaz kawaleryjski elementów musztry oraz władania szablą i lancą, „Czerwony Kapturek po śląsku” w wykonaniu grupy teatralnej „Na śląskim podwórku” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu oraz koncert kwartetu smyczkowego Appasionato – te i wiele innych atrakcji czeka na wszystkich chętnych, którzy planują spędzić Majówkę 2017 w Raciborzu. Wydarzenie to wpisane zostało w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi. 

W środę, 3 maja, o godz. 13:30 odbędzie się Piknik z Ułanami. Gwiazdami spotkania będą członkowie Fundacji Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-ego Ułanów Zaniemeńskich, którzy poprowadzą m.in. pokaz kawaleryjski. Stowarzyszenie to połączyło wszystkie dotychczasowe jednostki kontynuujące zwyczaje „Błękitnego Pułku”. Warto zaznaczyć, że tradycja tzw. „Czwartaków” kontynuowana jest od 26 sierpnia 1981 roku. 
Całe majówkowe wydarzenie, odbędzie się na raciborskiej przystani. Ta z kolei położona jest w wyjątkowych okolicznościach przyrody Parku Zamkowego. To jednak nie wszystko, ponieważ tuż obok znajduje się odrestaurowany Zamek Piastowski, którego pierwsza wzmianka datowana jest na rok 1108. Na dziedzińcu grodu wspomnianego przez Galla Anonima w Kronice dumnie prezentuje się XIII wieczna kaplica św. Tomasz Becketa z Cantenbury. Pięknie odnowiona budowla sakralna niedawno wyróżniona została w 42. edycji konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. 

Tego dnia, miłośnicy historii, militariów i kultury z pewnością znajdą coś dla siebie. Oprócz m.in. pokazów ułańskich i koncertów muzycznych na uczestników czeka m.in. diorama poświęcona kawalerii polskiej, prezentacja sprzętu wojskowego Jednostki Strzeleckiej 3054 Racibórz (broni, oporządzenia, wyposażenia wojskowego), przejażdżki konne dla najmłodszych oraz gry i zabawy z harcerzami ZHP Hufca Ziemi Raciborskiej im. A. Wilka. Dla głodnych, nie tylko mocnych wrażeń przewidziano także tradycyjną wojskową grochówkę. 

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Racibórz oraz Raciborskie Centrum Kultury zaś partnerem Fundacja Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-ego Ułanów Zaniemeńskich. PROGRAM WYDARZENA - 3 maja – PIKNIK Z UŁANAMI

13.30 – śląskie śpiewanie z kapelą ZPiT „Strzecha”

14.00 – pokaz kawaleryjski elementów musztry oraz władania szablą i lancą

14.45 – „Czerwony Kapturek po śląsku” w wykonaniu grupy teatralnej „Na śląskim podwórku” z  Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu

15.00 – śląskie śpiewanie z kapelą ZPiT „Strzecha”

15.30 –  koncert kwartetu smyczkowego AppassionatoPonadto w programie przewidziane są: 

- diorama poświęcona kawalerii polskiej

- przejażdżki konne dla najmłodszych (od 15.00)

- historyczne puzzle z nagrodami

- gry i zabawy z harcerzami ZHP Hufca Ziemi Raciborskiej im. A. Wilka

- prezentacja sprzętu wojskowego Jednostki Strzeleckiej 3054 Racibórz

- tradycyjna wojskowa grochówka
* * *

Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/. 


* * *

KONTAKT:

800 lat Raciborza

www.800lat.raciborz.pl 

***

Kontakt dla mediów:

Justyna Korzeniak

Specjalista ds. Public Relations

justyna.korzeniak@adventure.media.pl

tel. kom. 530 534 539

tel. 32 72 428 84

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu