Jazz, afrykańskie rytmy, spływ kajakiem po Odrze - otwarcie plaży miejskiej w Raciborzu

25-04-2017
|
Dodał: adventure_media
Jazz, afrykańskie rytmy, spływ kajakiem po Odrze - otwarcie plaży miejskiej w Raciborzu
źródło:
Na Mazury, w góry czy nad Bałtyk? A może do Raciborza, gdzie w pięknym otoczeniu Zamku Piastowskiego i Bulwarów Nadodrzańskich otwarto plażę miejską. 1 maja rozpocznie się oficjalne plażowanie w tym sezonie, a wraz z nim koncert zespołu FROM STAGE Zbigniewa Forysia i PKS TRIO. Zabrzmią też afrykańskie bębny i odbędzie się spływ kajakowy po Odrze.

Majówka w Raciborzu? Czemu nie! W końcu to miasto pamiętające czasy Książąt Górnośląskich, po których do dziś możemy podziwiać Zamek Piastowski, a na jego dziedzińcu Kaplicę św. Tomasza Becketa, zwaną perłą górnośląskiego gotyku. Idąc nieco dalej dotrzemy do Browaru Zamkowego, którego tradycje warzenia piwa sięgają średniowiecza. Zamek i Browar otacza bujna roślinność wkomponowana w Bulwary Nadodrzańskie. Pewną część tego urokliwego miejsca stanowi plaża miejska, która powstała w ubiegłym roku i sukcesywnie będzie rozbudowywana. 


Oficjalne otwarcie sezonu plażowania nastąpi 1 maja. Na bywalców czeka tam m.in. plac zabaw w stylu marynarskim, urządzenia do street workoutu, miejsce do gry w siatkówkę, badmintona i bulle. Powstała także ścianka wspinaczkowa. Od maja dojdą również leżaki, a nieco później kafeteria. W tym właśnie miejscu raciborzanie będą mogli spędzić czas wolny, odpocząć czy poleżeć nad Odrą. Dla miłośników kąpieli słonecznych miejsca również nie zabraknie. 
Inauguracja plażowania w tym sezonie zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Jest częścią obchodów 800-lecia nadania praw miejskich. Rozpocznie się spływem kajakowym po Odrze. - W tym dniu organizujemy dwa spływy - takie same. Od Raciborza (Przystań) do Grzegorzowic (tam, gdzie cumuje prom). Pierwszy rozpocznie się o godz. 10.00, a drugi o g. 14.30. Na oba mamy już komplet uczestników. Czyli w otwarciu sezonu udział weźmie 70 osób. Czas trwania spływu to ok. 2h – zapowiada Krzysztof Borkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu. 


O część rozrywkową zadba Raciborskie Centrum Kultury. Program artystyczny rozpocznie się o godz. 16.00 wspaniałym występem orkiestry bębniarzy z Opawy. BORIS zaserwuje słuchaczom niezapomnianą dawkę rytmów z niemal całego świata. - Wsłuchując się w muzykę BORIS dostrzegamy inspiracje hałaśliwych korowodów z Brazylii; arabskich bębniarzy towarzyszących tańcom brzucha, rytmów australijskich szamanów czy gardłowy śpiew muezinów. Obecnie orkiestra liczy około 30 bębniarskich pasjonatów, z których najmłodszy ma zaledwie siedem lat, a najstarszych kilka dziesiątek lat więcej… BORIS to przede wszystkim instrumenty perkusyjne, choć nikt nie zabrania im wykorzystywać inne instrumenty czy przyrządy muzyczne – mówi Alicja Ploch-Burda z Raciborskiego Centrum Kultury. 


Po półgodzinnej podróży, po gorących kontynentach rozpocznie się koncert zespołu FROM STAGE Zbigniewa Forysia. Zespół specjalizuje się w muzyce rockowej i rock’n’rollowo-blues’owej grając we własnej aranżacji znane i lubiane przeboje lat 60. i 70-tych. Po muzycznej dawce wspomnień pierwszy dzień Majówki zakończy występ grupy PKS TRIO. Zespół pochodzi z Myszkowa. Tworzą go absolwenci Katowickiej Akademii Muzycznej. Na co dzień występują u boku gwiazd polskiej sceny muzyki rozrywkowej. Ich twórczość, to połączenie wielu gatunków muzyki, trafiających zarówno w gusta wysublimowanych słuchaczy jak i szerszego grona odbiorców. O ich talencie i wspaniałych kompozycjach raciborzanie będą mogli przekonać się o godz. 17.00. Szczegółowy plan raciborskiej majówki znajduje się na plakatach oraz http://800lat.raciborz.pl/ i www.rck.com.pl


1 maja – OTWARCIE PLAŻY MIEJSKIEJgodz. 10.00

– I spływ kajakowy po Odrze z Raciborza do Grzegorzowic godz. 14.30

– II spływ kajakowy po Odrze z Raciborza do Grzegorzowicgodz. 16.00

– afrykańskie rytmy w wykonaniu orkiestry bębniarzy BORIS z Opawy godz. 17.00

– koncert zespołu FROM STAGE Zbigniewa Forysiagodz. 19.00 – koncert zespołu PKS TRIO

***Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media Zdjęcie: UM Racibórz. Plaża Miejska 2016 r.***
Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/

***KONTAKT:800 lat Raciborza www.800lat.raciborz.pl ***

Kontakt dla mediów:Justyna Korzeniak Specjalista ds. Public Relations justyna.korzeniak@adventure.media.pl tel. kom. 530 534 539 tel. 32 72 428 84


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu