Mali ludzie na tropie wielkich wartości

05-05-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Mali ludzie na tropie wielkich wartości
źródło: UM Gliwice
Dlaczego w życiu ważne są takie wartości jak szacunek, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń? Gliwickie przedszkolaki dowiadują się tego w ramach projektu „Ekspedycja w świat wartości”.

20 kwietnia Krystian Tomala opowiedział najmłodszym o pracy zastępcy prezydenta Gliwic. W projekcie realizowanym od początku roku bierze udział 345 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

‒ Chcemy nauczyć naszych przedszkolaków, jak być przyzwoitymi ludźmi, jak budować dobre relacje z rówieśnikami, jak dokonywać właściwych wyborów i być społecznie odpowiedzialnym – wyjaśnia Dorota Iwanek, dyrektor Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 4, organizatorka projektu.
Dzieci dowiadują się też sporo o Gliwicach. Tę wiedzę miały okazję zaprezentować podczas spotkania z Krystianem Tomalą, zastępcą prezydenta. Świetnie poradziły sobie z przygotowanym dla nich kwizem dotyczącym miejskich zabytków. Doskonale wiedziały, który obiekt został ostatnio uznany przez Prezydenta RP za Pomnik Historii i jak nazywają się gliwickie tropiki. W krzyżowym ogniu pytań znalazł się też sam prezydent – przedszkolaki pytały, czy lubi swoją pracę i na czym ona polega, jakie są jego ulubione miejsca w Gliwicach i plany na wakacje. Nie brakowało też tematów poważniejszych – mali słuchacze pytali, co prezydent chciałby w Gliwicach zmienić. – Zależy nam na tym, aby zmieniła się świadomość ekologiczna gliwiczan. Chciałbym, żeby wszyscy w naszym mieście rozumieli, że nie można w piecach palić śmieciami, bo to ma bezpośredni wpływ na nasze życie – wyjaśnił Krystian Tomala. Zdradził także, co samorząd planuje zrobić dla gliwickich dzieci. – Jestem dumny z tego, jak wyglądają przedszkola i szkoły, ale chciałbym, żeby były jeszcze piękniejsze i żebyście przychodzili do nich z ochotą. Zależy nam, żebyście przebywali w ładnych wnętrzach i mieli do dyspozycji wiele pomocy naukowych.
Spotkanie w Przedszkolu Miejskim nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi to element projektu „Ekspedycja w świat wartości”, koordynowanego przez Zespół Przedszkoli Miejskich nr 4, którego częścią jest PM nr 40. W jego ramach organizowane są warsztaty, wycieczki w ciekawe miejsca czy spotkania z interesującymi ludźmi. Przedszkolaki odwiedziły już między innymi sąd rejonowy, były w Ratuszu, gdzie zwiedziły salę obrad Rady Miasta i salę ślubów.
‒ Ten projekt jest niezwykle ważny, ponieważ młodzi gliwiczanie uczą się, że szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, lojalność i optymizm, okazywane w kontaktach z innymi ludźmi, to ważny kapitał życiowy. Dziecko, które wie, co dobre, a co złe, dokonuje lepszych wyborów – mówi Krystian Tomala.

źródło: UM Gliwice
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu