A4 Katowice-Kraków – Drugi etap wymiany nawierzchni autostrady

16-03-2017
|
Dodał: karolinasufleta
A4 Katowice-Kraków – Drugi etap wymiany nawierzchni autostrady
źródło:
Podział inwestycji na etapy, prowadzenie robót na krótkich odcinkach, 2 pasy ruchu w każdym kierunku – II etap remontu koncesyjnego odcinka autostrady A4 będzie, podobnie jak ubiegłoroczny, przyjazny dla kierowców. Pierwsze prace rozpoczną się wieczorem 19 marca, na odcinku jezdni w kierunku Katowic, między węzłem Rudno a węzłem Chrzanów.
19 marca w godzinach wieczornych rozpoczną się prace przygotowawcze w ramach drugiego etapu wymiany nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków. W pierwszym etapie, w 2016 roku, wykonano roboty na odcinkach jezdni o łącznej długości 24 km. Do zrealizowania w 2017 roku pozostała wymiana nawierzchni na odcinkach o łącznej długości 36 km.

W pierwszej kolejności prace prowadzone będą na jezdni w kierunku Katowic, na czterokilometrowym odcinku pomiędzy Węzłem Rudno a Węzłem Chrzanów (od km 380 do km 376).

W związku z planowanymi zmianami w organizacji ruchu od godzin wieczornych 19 marca do godzin porannych 22 marca na obu jezdniach pojawiać się będą lokalne zwężenia do jednego pasa ruchu na krótkich odcinkach drogi.

– Kontynuując wymianę nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków, zastosujemy organizację ruchu, która, jak mogli przekonać się użytkownicy koncesyjnego odcinka A4, bardzo dobrze sprawdziła się
w pierwszym etapie remontu. Prace prowadziliśmy i w dalszym ciągu będziemy prowadzić tak, aby zminimalizować uciążliwości i zachować dwa pasy ruchu w każdym kierunku przez cały czas trwania robót. Wyjątek od tej reguły będą stanowić okresy związane z montażem lub demontażem stalowych barier bezpieczeństwa rozdzielających przeciwne kierunki, co staramy się przeprowadzać sprawnie,
w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy ruch jest mniejszy – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska.

Podczas gdy na jezdni w kierunku Katowic jeden pas ruchu będzie remontowany, drugi będzie przejezdny. Na jezdni do Krakowa będą dwa pasy ruchu w kierunku Krakowa i jeden pas w kierunku Katowic. Podobna organizacja ruchu ma obowiązywać na pozostałych remontowanych odcinkach jezdni. Na długości remontowanego odcinka wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 80 km/h. 

Remont nawierzchni jezdni pomiędzy Węzłem Rudno a Węzłem Chrzanów zakończy się ok. 27 kwietnia br.

W następnym etapie rozpocznie się wymiana nawierzchni na odcinku pomiędzy  węzłami Rudno i Balice na jezdni w kierunku Krakowa (od km 380 do km386). O kolejnych etapach remontu koncesjonariusz będzie sukcesywnie informował za pośrednictwem stron: www.ia4.pl, www.autostrada-a4.pl, twittera (@A4KatKra) i facebooka (a4katowicekrakow).

Zakończenie wymiany nawierzchni zaplanowano na listopad 2017 roku. 

 

###

Informacje o SAM S.A.

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza pełnowartościowa tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako inwestycja typu brownfield – na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskał koncesję na jej przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację w 1997 roku. Wymagało to licznych inwestycji. Wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie pasa drogowego finansowane są z przychodów z tytułu poboru opłat za przejazd odcinkiem koncesyjnym oraz kredytów pozyskanych z międzynarodowego konsorcjum bankowego. Projekt realizowany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., w odróżnieniu od innych koncesji na zarządzanie autostradami płatnymi, nie obciąża Skarbu Państwa żadnymi zobowiązaniami. Spółka nie korzysta z żadnych dotacji, czy też gwarancji Skarbu Państwa.

 

Dodatkowych informacji udzieli:

Rafał Czechowski

Rzecznik Prasowy SAM S.A.

e-mail: r.czechowski@imagopr.pl

tel. 601063200

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu