Ruszyła budowa ścieżki rowerowej!

20-03-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Ruszyła budowa ścieżki rowerowej!
źródło: UM Gliwice
Robota wre, znikają pasy wysłużonej nawierzchni asfaltowej na wybranych fragmentach al. Przyjaźni.

Na wysokości McDonaldsa i w okolicach ul. Dworcowej i Częstochowskiej trwają prace związane z budową pierwszego odcinka ścieżki rowerowej łączącej centrum Gliwic z Sośnicą.

Początkowy etap trasy rowerowej liczy ok. 1,5 km, a wykonuje go wyłonione niedawno w przetargu Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach. Nie tylko zrywa ono stare warstwy asfaltowej nawierzchni chodnika, ale też zabezpiecza odkrywane pod nimi kostki bazaltowe. Jak to zazwyczaj bywa, zostaną one zinwentaryzowane i zmagazynowane w bazie transportowej PRUiM-u. Posłużą do uzupełnienia innych chodników wykonanych z takich materiałów, które wymagają cząstkowych napraw.

Nowo powstający odcinek ścieżki rowerowej biegnie w ścisłym centrum ulicami Berbeckiego, Wybrzeże Armii Krajowej, aleją Przyjaźni, ul. Konarskiego aż do ul. Akademickiej. Ma przecinać ruchliwe jezdnie na ulicach Dworcowej, Częstochowskiej i Konarskiego, dlatego w tych miejscach zostaną zainstalowane systemy ostrzegawcze. W miejscach, w których obowiązuje priorytet ruchu samochodowego, rowerzyści będą musieli przeprowadzić jednoślady przez jezdnię w oznakowanym miejscu.

Budowany odcinek – podobnie jak całość – będzie funkcjonował jako dwukierunkowy ciąg pieszo-rowerowy. – Zostanie wykonany z asfaltu – podkreśla Andrzej Nowak, starszy inspektor nadzoru w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach. Odcinek ten realizuje Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach, tak samo jak fragment od ul. Kujawskiej (poza giełdą) do granicy z Zabrzem. Kolejny odcinek od skrzyżowania ulic Panewnickiej i Kujawskiej do giełdy samochodowej jest już gotowy. Inwestycję wykonał Zarząd Dróg Miejskich. Ponieważ jednak kierowcy samochodów przejeżdżali ścieżką i do czasu oddania jej do użytku, będzie ona odgrodzona zaporami.

– Docelowo rowerem będzie można dojechać od ścisłego centrum Gliwic aż do granicy z Zabrzem, ponieważ na kolejnych etapach nowa trasa pobiegnie ul. Kujawską, dalej istniejącym fragmentem ścieżki przebiegającym ulicami Jesienną i Wschodnią, aż do parku Powstańców Śląskich, gdzie połączy się z siecią zabrzańskich dróg rowerowych – przypomina Krystyna Polak-Bąk z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Generalnie cała 7,5-kilometrowa trasa będzie miała nawierzchnię asfaltową – poza krótkimi fragmentami (m.in. w Parku Chrobrego), które będą wykonane z kruszywa.

Inwestycja została wpisana do „Koncepcji projektowej rozbudowy sieci dróg rowerowych na terenie miasta Gliwice”, a w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zaplanowano na ten cel ok. 6,5 mln zł. Fragment ścieżki, który zrealizował ZDM, wpisuje się w przebudowę układu komunikacyjnego wokół Hali GLIWICE.

źródło: UM Gliwice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu