Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

13-03-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
źródło: ŚUW Katowice
1 marca to szczególny dzień, w którym Polacy oddają hołd działaczom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Cześć Żołnierzom Wyklętym oddał również wojewoda Jarosław Wieczorek, który złożył kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu w Katowicach-Panewnikach, będącym symboliczną mogiłą żołnierzy i członków wojskowych organizacji niepodległościowych poległych w latach 1945-1956.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. Jego cel to oddanie hołdu żołnierzom drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych. Święto ustanowione zostało na dzień 1 marca, gdyż właśnie tego dnia, w 1951 roku, wykonany został wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Szacuje się, że organizacje  i grupy konspiracyjne, tworzące niepodległościowy, antysowiecki ruch działający w podziemiu na rzecz wolnej Polski, liczyły w sumie 120-180 tys. osób. Przez lata zatajane były prawdziwe losy Wyklętych, a ich mogiły pozostawały nieznane. Od 6 lat pamięć o nich jest przywracana i – jak podkreśliła w liście skierowanym do organizatorów oraz uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier Beata Szydło – stali się oni symbolem, legendą, a „ich postawa pełna godności i wierności ideałom jest lekcją dla nas wszystkich”.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie została dzisiaj zainaugurowana ogólnopolska zbiórka krwi, organizowana pod patronatem ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, pod hasłem „SpoKREWnieni służbą”. Ma ona na celu oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym. Śląska zbiórka krwi w ramach akcji zaplanowana jest na dzień 14 marca br.

źródło: ŚUW Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu