Spotkanie z mistrzami

11-03-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Spotkanie z mistrzami
źródło: ŚUW Katowice
Śląski Urząd Wojewódzki odwiedzili przedstawiciele Polskiego Związku Ju-Jitsu. Z mistrzami tej szczególnej dziedziny sportu spotkał się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim zawodnikom i medalistom Mistrzostw Świata we Wrocławiu, a także trenerom i działaczom Polskiego Związku Ju-Jitsu. Mam nadzieję, że ju-jitsu, jak również inne sporty nieolimpijskie, będą przynosiły nam wszystkim dobre wyniki, a wam – wiele satysfakcji – rozpoczął spotkanie wojewoda Wieczorek.

Mistrzostwa Świata, o których wspomniał Wojewoda miały miejsce w listopadzie 2016 roku. Teraz przed zawodnikami nowe wyzwanie -  10. Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017, które odbędą się w lipcu br. we Wrocławiu. W wydarzeniu, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda oraz Polski Komitet Olimpijski, ma wziąć udział ok. 3,5 tys. zawodników z conajmniej 100 krajów. Wśród ponad 30 dyscyplin sportowych, obok lacrosse, łucznictwa i wakeboardingu, znalazło się także ju-jitsu.

Ten szczególny rodzaj walki to dyscyplina semikontaktowa. Nie liczy więc zadawanie ciosów, ale szybkość, sprawność i technika. Żeby zostać mistrzem potrzebne jest wiele godzin treningów. Podczas przygotowań do mistrzostw zawodnicy uczestniczą w trzech treningach dziennie – dwóch technicznych i jednym siłowym. Odnoszenie sukcesów z pewnością wymaga więc wielu wyrzeczeń, ale ju-jitsu daje także wiele satysfakcji. –Mamy tutaj inżyniera, będziemy mieć geografa… ale prawdziwe życie to właśnie klub – przyznaje Martyna Bierońska, wielokrotna złota medalistka, mistrzyni świata, uhonorowana przez Światowy Związek Ju-Jitsu tytułem najlepszej zawodniczki. Pani Martyna jest zawodniczką „BUDOWLANI Sosonowiec”, w którym jako trener swoją wiedzę o ju-jitsu przekazuje młodszym kolegom, w tym dzieciom.

Ju-jitsu jest sportem, który może uprawiać właściwie każdy. Dowodem na to jest fakt, że w sosnowieckim klubie sportowym zaskakująco dużą ilość zawodników stanowią kobiety, co zresztą widoczne było na spotkaniu z Wojewodą. Podczas zawodów zawodnicy są też dzieli na tyle różnych kategorii, że wystartować w nich mogą nawet początkujący członkowie klubu. Uczestników przyporządkowuje się bowiem do odpowiedniej grupy przy pomocy kryterium wiekowego, wagowego, a także ze względu na stopień zaawansowania. Skoro ju-jitsu jest sportem dla wszystkich, to dlaczego nadal cieszy się ono mniejszą popularnością niż piłka nożna czy koszykówka? Pani Martyna uważa, że może mieć to związek z tym, że ciężko jest oglądać zawody ju-jitsu, podczas których walczy ze sobą w jednym czasie ok. 10 par. Sprawia to, że po prostu nie wiadomo komu kibicować. Zawodnicy mają jednak nadzieję, że sport, który uprawiają będzie zdobywał coraz większą popularność, a pewnego dnia zawody będą przeprowadzane w formie gali.

Matyna Bierońska nie jest jedyną mistrzynią świata z województwa śląskiego. W spotkaniu uczestniczyła także brązowa medalistka, jedyna zawodniczka, która w swojej kategorii zdobyła dwa złote medale w aż dwóch konkurencjach, wielokrotny medalista Paweł Bańczyk czy Maciej Polok, który już od kilku lat jest niepokonany w swojej kategorii, zarówno w rankingu europejskim, jak i światowym. Województwo śląskie na pewno ma się więc czym pochwalić, a dzięki staniom Polskiego Związku Ju-Jitsu dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna.

źródło: ŚUW Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu