Obudź czujność i zadbaj o bezpieczeństwo

28-02-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Obudź czujność i zadbaj o bezpieczeństwo
źródło: ŚUW Katowice
W siedzibie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się konferencja zorganizowana przez Śląską Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach pod patronatem Wojewody Śląskiego. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Inicjatywa okazała się tak ciekawa, że obok wojewody Jarosława Wieczorka i śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP Jacka Kleszczewskiego, sala Centralnego Muzeum Pożarnictwa wypełniona była po brzegi ludźmi chcącymi dowiedzieć się jak mogą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

W ramach trwających trzy godziny wykładów, uczestnicy konferencji mogli posłuchać o najtragiczniejszych pożarach i zdarzeniach związanych z dwutlenkiem węgla,  poznać zagrożenia jakie mogą występować w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, dowiedzieć się jak przebiega akcja ratownicza  oraz jakie działania należy podjąć w przypadku wystąpienia zagrożenia. Poruszona została także kwestia szczególnie niebezpiecznego tlenku węgla, przyczyn jego występowania, a także działań jakie należy podjąć, gdy znajdzie się osobę z objawami zatrucia. Eksperci zajmujący się na co dzień tematyką bezpieczeństwa przedstawili szczegółowe informacje dotyczące prawidłowej wentylacji, konserwacji kominów i konieczności zapewnienia sprawnej instalacji w budynkach mieszkalnych, które są niezbędnymi elementami zachowania bezpieczeństwa. Podczas konferencji zachęcano do zakupu i zamontowania w mieszkaniach czujników czadu, które zawczasu sygnalizują obecność tlenku węgla w powietrzu i naprawdę pomagają zapobiegać tragediom.  W ramach akcji „Nie dla czadu” wojewoda Jarosław Wieczorek ufundował ponad 200 takich czujników dla mieszkańców województwa.

Sezon grzewczy to czas szczególnie ciężkiej pracy strażaków. W ciągu zaledwie 3 miesięcy (od 1 października 2016 r. do 10 stycznia 2017 r.) w województwie śląskim odnotowano ponad tysiąc zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego używania urządzeń i instalacji grzewczych. Codzienne interwencje strażaków wiążą się przy tym nie tylko z pożarami, ale głównie ze zdarzeniami związanymi z uwolnieniem się tlenku węgla. Występowanie czadu w powietrzu jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym, gdyż gaz ten jest całkowicie niedostrzegalny i niewyczuwalny, a jego występowanie powoduje blokowanie dostępu tlenu do organizmu, które może doprowadzić do śmierci. Przyczyną uwolnienia się czadu jest najczęściej niesprawność przewodów kominowych i wentylacyjnych lub nieprawidłowa eksploatacja pieców węglowych i piecyków gazowych. Żeby uniknąć zagrożenia należy przede wszystkim przeprowadzać regularne kontrole instalacji kominowej i wentylacyjnej, często wietrzyć pomieszczenia i nie bagatelizować sygnałów, mogących świadczyć o obecności czadu w powietrzu (tj. duszności, bóle i zawroty głowy, wymioty, osłabienie, przyspieszony oddech i rytm serca). W minionym sezonie grzewczym, od października 2015 do marca 2016, Państwowa Straż Pożarna z województwa śląskiego odnotowała 2 170 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w wyniku których u 741 osób wystąpiły objawy zatrucia, a 14 zmarło. W zapobieganiu podobnym sytuacjom okazuje się czujnik węgla, który natychmiast sygnalizuje nawet niewielkie stężenie tlenku węgla w powietrzu.

źródło: ŚUW Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu