Bohaterscy i odważni

11-02-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Bohaterscy i odważni
źródło: ŚUW Katowice
Wojewoda śląskich Jarosław Wieczorek nagrodził dziewięciu policjantów z województwa śląskiego, których postawa zasługuje na szczególne uznanie.

W spotkaniu uczestniczył komendant wojewódzki Policji w Katowicach insp. mgr Krzysztof Justyński  oraz Komendanci Miejscy Policji m.in. z Zabrza i z Rybnika. Wyróżnieni funkcjonariusze w swojej codziennej pracy odznaczają się gotowością do działania i niesienia pomocy potrzebującym, nawet wtedy, gdy wykracza to poza zakres ich zwykłych obowiązków.

Sierżanci sztabowi Wojciech Jakubiec i Łukasz Gąsiorek z Bielska-Białej podczas pełnienia służby na stoku narciarskim otrzymali zgłoszenie o snowboardziście, który zjechał z trasy i wpadł w przepaść, znikając przy tym w śnieżnej zaspie. Wraz z ratownikami GOPR funkcjonariusze rozpoczęli akcję poszukiwawczą, która po 30 minutach zakończyła się odnalezieniem snowboardzisty. Mężczyzna utknął w głębokim śniegu,  przez co nie był w stanie przedostać się z powrotem na trasę. Finał tej akcji nie był niestety całkiem pozytywny. Okazało się, że mężczyzna ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu. W pewnym momencie zaczął zachowywać się agresywnie i zaatakował jednego z policjantów, wskutek czego został zatrzymany.

Czterech rybnickich Policjantów wykazało się natomiast odwagą ratując ludzi z pożarów budynków mieszkalnych. St. asp. Tomasz Kłoskowski wraz ze st. sierż. Kamilem Abrahamczykiem otrzymali informację o pożarze jednego z mieszkań znajdujących się przy ulicy Lompy. Na miejscu świadek zdarzenia przekazał funkcjonariuszom, że z lokalu mieszkalnego, w którym doszło do zdarzenia ewakuowano już mężczyznę i w budynku nikogo nie ma. Policjanci zauważyli jednak, że w jednym z okien na ostatnim piętrze dwie osoby wzywają pomocy. Bez zbędnej zwłoki i nie posiadając specjalistycznego sprzętu zdecydowali się wkroczyć do płonącego budynku. Po drodze na ostatnie piętro sprawdzali po kolei wszystkie mieszkania, chcąc upewnić się, że w bloku nie znajduje się już nikt oprócz kobiety i mężczyzny wołających o pomoc. Jak mówią sami policjanci, najtrudniejsze w całej akcji było ogromne natężenie dymu, który był już tak gęsty, że w znaczny sposób ograniczał widoczność i możliwość przemieszczania się. Funkcjonariuszom udało się jednak z powodzeniem wyprowadzić wspomniane małżeństwo z budynku i zapobiec nieszczęściu.

W wyniku kolejnej interwencji policyjnej w Rybniku, z płonącego bloku udało się uratować 14 osób. O pożarze w wielorodzinnym budynku sierż. sztab. Dariusz Bisaga i sierż. sztab. Daniel Witkowski dowiedzieli się podczas patrolowania okolicy od jednego ze świadków zdarzenia i natychmiast udali się na miejsce. Jeszcze przed przyjazdem Straży Pożarnej wyprowadzili 60-letniego mężczyznę z mieszkania, w którym doszło do pożaru. Następnie, z narażeniem własnego życia, wrócili do budynku i ewakuowali z niego kolejne 13 osób, w tym 6 dzieci. Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji policjantów i sprawnie przeprowadzonej akcji, nikt nie odniósł w wyniku pożaru poważniejszych obrażeń.  

Na miejscu pożaru znaleźli się również sierż. sztab. Tomasz Marczewski i post. Michał Jarząb z Zabrza. Informacje o zdarzeniu otrzymali przez telefon. Po przybyciu na miejsce, zgłaszający oświadczył, że część bliźniaczego domu, z której wydobywają się kłęby dymu jest zamieszkiwana przez starszego, niewidomego mężczyznę. Brak reakcji na głośne pukanie do drzwi spowodował, że funkcjonariusze zdecydowali się je wyważyć i przeszukać budynek. W jednym z pomieszczeń znaleźli zdezorientowanego mężczyznę, którego bezpiecznie wyprowadzili na zewnątrz. Okazało się, że mężczyzna przed wybuchem pożaru spał, a gdy się obudził zupełnie nie wiedział co się wokół niego dziej. Gdyby nie stanowcza decyzja policjantów o wejściu do budynku, pomimo brak wyraźnych oznak, że ktokolwiek się w nim znajduje, finał tej mógłby być zupełnie inny.

Ostatnim z wyróżnionych dziś policjantów jest sierż. sztab. Paweł Grzesiak, dzielnicowy z Wręczycy Wielkiej. Funkcjonariusz jest w stałym kontakcie z mieszkańcami  ze swojego rejonu, podejmuje koniczne interwencje i reaguje na ich bieżące problemy. Podczas wykonywania swoich obowiązków napotkał potrzebującego pomocy bezdomnego. Policjant zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z prośbą o wsparcie. Dzięki jego reakcji mężczyzna jeszcze przed zimą otrzymał lokal mieszkalny i inne rzeczy pomagające przetrwać zimę. Jak podkreśla dzielnicowy, najtrudniejsze w tym wszystkim było przekonanie bezdomnego mężczyzny, że pomoc jest mu niezbędna, bo bez niej może nie przeżyć nadchodzącej zimy. Obecnie policjant jest w stałym kontakcie z mężczyzną oraz z pracownikiem socjalnym, który pomaga mu reagować na pojawiające się problemy.

źródło: ŚUW Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu