Wizyta uczniów z Liceum polonijnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

05-02-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Wizyta uczniów z Liceum polonijnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
źródło: ŚUW Katowice
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach gościli dzisiaj uczniowie z Liceum polonijnego w Warszawie.

Z kilkunastoosobową grupą młodzieży, Dyrektorką Szkoły i przedstawicielami grona pedagogicznego spotkał się I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wraz z dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Magdaleną Szewczuk-Szturc oraz zastępcą dyrektora  tegoż Wydziału Andrzejem Krzystyniakiem.

Wicewojewoda opowiedział uczniom o specyfice i poszczególnych regionach należących do województwa śląskiego, a dyrektor Krzystyniak przybliżył pokrótce jego historię. Spotkanie było także okazją do wymienia uwag na tematy związane z patriotyzmem, polskością oraz kresami wschodnimi. W podziękowaniu za ciepłe przyjęcie w Urzędzie, uczniowie zaprezentowali przed wicewojewodą Chrząszczem 3 patriotyczne pieśni ze swojego repertuaru. Młodzież, pod przewodnictwem dyrektora Krzystyniaka, zwiedziła także najważniejsze miejsca znajdujące się w gmachu Urzędu.

Liceum polonijne w Warszawie, a właściwie Kolegium św. Stanisława Kostki, to społeczność składająca się z ponad 150-osób, posiadających polskie korzenie, których przodkowie z różnych przyczyn znaleźli się poza granicami Polski. Szkoła kładzie nacisk na historię oraz promowanie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Dzięki ukończeniu Liceum polonijnego uczniowie, pochodzący z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Armenii, Mołdawii i Polski mają możliwość zdania polskiej matury i podjęcia studiów wyższych na jednej z polskich uczelni.

źródło: ŚUW Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu