Festiwal Tauron Nowa Muzyka

Festiwal Tauron Nowa Muzyka
źródło: redakcja InSilesia.pl
Wydarzenie, za którego sprawą Katowice na kilka dni zmieniły się w stolicę porywających rytmów muzyki - festiwal Tauron Nowa Muzyka. Serwis TNM: gwiazdy i debiuty, relacje, fotki i atrakcje dodatkowe, które przygotowali organizatorzy.

Aktualizacja 29 sierpnia, godz.23.30

Ostatni dzień festiwalu to koncert Prefuse 73 i Orkiestry Kameralnej Aukso (choć nie wiadomo, czy jednak nie odwrotnie) w niesamowitej scenerii Szybu Wilson.

Zobacz fotorelację.

_______________________________________________________________________________________________

Aktualizacja 29 sierpnia, godz. 9:00

W sobotę każdy koncert prezentował inną muzyczną bajkę - począwszy od jazzowo / eksperymentalnego Pink Freud, przez energetyczne Kamp!, abstrakcyjnego Prefuse 73, aż do 7-osobowej, drum'n'bassowej Dub Mafii, która dla wielu okazała się odkryciem festiwalu.Na Club Stage zaprezentowali się m.in. Bibio, Nosaj Thing oraz DMX Krew. Ten ostatni zafundował zebranym miażdżącą dawkę tanecznego elektro, połączonego z doskonałymi wizualizacjami  - sporo osób zdecydowała się "zarwać" nieco koncert Moderata - właśnie ze względu na występ DMX Krew.

Że publika bawiła się świetnie świadczył m.in. falujący tłumek. Niewzwykła atmosfera festiwalu udzieliła się także gwiazdom TNM: Mary Ann Hobbes napisała po wczorajszym koncercie na Facebooku, że "w Polsce było rewelacyjnie, ten występ był jednym z moich najlepszych w 2010 roku".

_______________________________________________________________________________________________

Aktualizacja 28 sierpnia, godz. 02:30

Piąta edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka zawitała na teren byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. W piątek zagrało tam na trzech scenach kilkanaście zespołów. Dopisała zarówno publiczność, artyści, jak i organizatorzy. Nawet kapryśna w ostatnich dniach pogoda postanowiła nieco "odpuścić" i nie psuć wszystkim dobrej zabawy...

Z trudem mieszczący sie na scenie kolektyw norweskich muzyków z Jaga Jazzist porwał tłum swoją energetyczną mieszanką jazzu, elektroniki ze sporą domieszką przebojowości. Niemiecki muzyk Pantha du Prince zasponsorował z kolei podróż w subtelny świat ambitnej elektroniki, a formacja Bonobo z Andreyą Trianą za mikrofonem odprawiła muzyczne czary, po których trudno było powrócić do rzeczywistości. Do piątkowych gwiazd należał również duet Autechre.

_______________________________________________________________________________________________

Aktualizacja 24.08.2010, godz. 14.30

Prefuse 73 w podwójnej dawce!

Organizatorzy festiwalu nie przestają zaskakiwać nawet w ostatniej chwili: Guillermo Herren, znany także jako Prefuse 73, niekwestionowana gwiazda i, wraz z Orkiestrą Kameralną AUKSO, gospodarz niedzielnego wieczoru Tauron Nowa Muzyka wystąpi w solowym popisie także w sobotę. Więcej na ten temat w artykule: Prefuse 73 solo w sobotni wieczór na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Zobacz także zmieniony line up festiwalu.

_______________________________________________________________________________________________

Aktualizacja 23.08.2010, godz.13.40

Tauron Nowa Muzyka już w czwartek! Choć na teren KWK Katowice zawita dopiero w piątek, to prace przygotowawcze do festiwalu trwają od zeszłego tygodnia. W piątek przywieziono niezbędne materiały i już wkrótce puste place zamienią się w plażowe sceny. Zobacz przygotowania do festiwalu.

Na czas festiwalu KZK GOP uruchomi linię kursującą między Kampingiem Dolina 3 Stawów a Tauron Nowa Muzyka.
Więcej szczegółów na temat tej, a także przyszłych edycji festiwalu w artykule Tauron Nowa Muzyka jest na fali.

_______________________________________________________________________________________________

Aktualizacja 17.08.2010, godz. 15.00

Na niespełna dwa tygodnie przed piątą edycją Tauron Festiwalu Nowa Muzyka organizatorzy przygotowali dla Was kolejną niespodziankę!
W pierwszej kolejności do line-upu dołącza Dub Mafia – siedmioosobowy kolektyw rodem z Bristolu, specjalizujący się w muzyce tanecznej z pogranicza jungle i drum’n’bass.

Drugą niespodzianką jest nasza rodzima gwiazda, o której zaczyna być coraz głośniej na Zachodzie – Kamp!

_______________________________________________________________________________________________

Wakacyjne miesiące to czas, kiedy fani muzyki mogą poczuć się dopieszczeni. Jeszcze na dobre nie opadły emocje po "Ryskach" i "Offie", a już zbliża się kolejna "wielka bomba". Jeszcze dokładnie (lub tylko) dwa tygodnie dzielą nas od święta muzyki alternatywnej.

Ostatni weekend sierpnia to data, która z wolna zaczyna się kojarzyć z jednym z najciekawszych wydarzeń na polskiej scenie muzycznej – odbywającym się w Katowicach festiwalem Tauron Nowa Muzyka, gromadzącym już od pięciu lat najciekawszych wykonawców światowej i polskiej czołówki szerokodefiniowanych „nowych brzmień.”  Nie inaczej będzie również w tym roku, a podczas czterech festiwalowych dni będzie dane nam zobaczyć i wysłuchać artystów, którzy w ostatniej dekadzie bez ustanku udowadniali swoją kreatywność i nietypowe podejście do tworzenia muzyki zdolnej zachwycić tysiące słuchaczy.

Organizatorzy przyzwyczaili nas do wysokiego poziomu muzycznego i swoistej "alternatywnej uczty". Czym uraczą nas w tym roku?


Coś jeszcze, czyli imprezy towarzyszące

Piąta edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka, to także, zgodnie z tradycją, szereg imprez towarzyszących, odbywających się przez całe cztery dni. Podobnie jak w zeszłym roku organizatorzy zapraszają na warsztaty fotografii koncertowej (więcej->), prowadzone przez prawdziwych mistrzów w tym fachu w katowickim Rondzie Sztuki, namawiają do wycieczek po śląskich industrialnych ruinach pod przewodnictwem organizatorów Alternatiff Turistik (więcej->), proponują wzięcie udziału w konkursie na teledysk, organizowanym przez Clip on Festival, nakłaniają do wizyty w Centrum Sztuki Filmowej, gdzie obędą się pokazy filmów muzycznych oraz zapraszają na relaks przy turbogolfie.

Przez cały weekend nie zabraknie atrakcji dla każdego,  kto zdecyduje się na odwiedzenie stolicy Górnego Śląska.

Program Tauron Nowa Muzyka w dziale Wydarzenia.

Gwiazdy wielkiego formatu

Miłośników energetycznego jazzu bez wątpienia ucieszy informacja o wspólnym występie Polish Brass Ensamble pod dowództwem legendarnego Tymona Tymańskiego z jednym z najciekawszych polskich twórców z kręgów IDM i ambientuMakarukiem, który już wcześniej miał okazję występować z takimi mistrzami polskiego jazzu, jak Tomasz Stańko, czy jednym z najbardziej niestrudzonych eksperymentatorów na krajowej scenie – Kiniorem.

Kolejni mistrzowie jazzowego grania – Pink Freud. W czasie festiwalu muzycy zaprezentują materiał ze swojej najnowszej, tegorocznej płyty – Monsters of Jazz.

Simona Greena, brytyjskiego producenta, muzyka i DJa występującego pod szyldem Bonobo nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu miłośnikowi nowoczesnych brzmień.

Podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka prócz koncertowego składu, artyście będzie towarzyszyć jedna z najciekawszych wokalistek młodego pokolenia - Andreya Triana, której charakterystyczny głos zdominował tegoroczny, rewelacyjny album Bonobo – Black Sands. To wokalistka mająca na koncie współpracę z takimi mistrzami współczesnej elektroniki, jak Flying Lotus, Mr. Scruff czy też Natural Self, a o jej talentach wokalnych z zachwytem wypowiadają się tak znaczące postacie, jak Giles Peterson.

Jak mówi Darek Wahl, współorganizator festiwalu: Mamy nadzieję, że dzięki obecności Triany, ten koncert Bonobo będzie równie niezapomnianym widowiskiem, jak występ sprzed trzech lat, kiedy to podczas naszego festiwalu wspierała go wspaniała Kathrin de Boer z formacji Belleruche.

D4D& Loco Star to prawdziwa gratka dla tych, którzy nie boją się wyszaleć w takt potężnych przebojów kapeli, która od 6 lat cieszy się zasłużonym tytułem największych wariatów na polskiej scenie.

Nieco spokojniej będzie w czasie występu Muariolanzy - grupy, która jako jedna z nielicznych w Polsce tworzy muzykę, w której jazz przenika się z ambientem, a pomiędzy rozbudowanymi transowymi improwizacjami znajduje miejsce na reggae. Warto pamiętać, że występ na festiwalu będzie jednocześnie premierą koncertową czwartej płyty formacji: "Muafrika". Hałas to także wyznacznik dokonań kolejnego debiutanta – Schemeboys. Duet ten, to poboczny projekt twórcy popularnego IDM-owego CH.District, niekwestionowanej gwiazdy śląskiej sceny klubowej, który tym razem postanowił zaeksperymentować z nieco bardziej przystępną, taneczną muzyką


Debiuty

Na scenie wystąpią też debiutanci. Duet Niwea to zespół tworzony przez jednego z najbardziej kreatywnych ludzi w polskiej elektronice – Dawida Szczęsnego oraz Wojtka Bąkowskiego.
Kolejni debiutanci to grupa Paula i Karol.  Ich koncert  to propozycja dla tych wszystkich, którzy cenią sobie niczym niezmąconą radość i pozytywny przekaz płynący z piosenek pozbawionych nadmiernego kombinowania oraz awangardowych odchyłów i  wykonywanych przede wszystkim na instrumentach akustycznych.


Na koniec prawdziwe święto dla miłośników połamanych rytmów, funkowych podziałów, hip-hopowego bujania i jazzowej swobody, czyli występ niesamowitego duetu Maceo & Envee. Autorskie mash-upy, zaskakujące kolaże dźwiękowe, a przede wszystkim tłuste, wypasione groove'y to niewątpliwe atuty na nowo zawiązanej koalicji Envee'go i Maceo - doświadczonych dj'ów z kilkunastoletnim stażem, tworzących wcześniej legendarny kolektyw Niewinni Czarodzieje.PREZENTACJA WYKONAWCÓW, czyli KTO, GDZIE, KIEDY?


Dzień 1


Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach


Lou Rhodes – wokalistka kultowej formacji Lamb, która jako jedna z pierwszych zaproponowała słuchaczom perfekcyjne połączenie jazzu z trip-hopem, w swoim solowym projekcie sięga do zupełnie odmiennych tradycji muzycznych. Porównywana z Beckiem, Joni Mitchell czy Joanną Newsom, tworzy minimalistyczne kompozycje, silnie nawiązujące do klasycznego akustycznego folku, wypełniając je swoim charakterystycznym, ściszonym głosem i tekstami opisującymi frustracje i radości współczesnej kobiety. Spotkanie z katowicka publicznością będzie pierwszym, i jak na arzie jedynym koncertem wokalistki w Polsce.
Podczas występu inaugurującego festiwal możemy się spodziewać obszernej prezentacji utworów zawartych na najnowszym albumie Lou Rhodes - One Good Thing. Tym razem artystka zdecydowała się na współpracę z kolejną wielką legendą, oddając nadzór nad produkcją i aranżacjami muzykom z The Cinematic Orchestra, co zaowocowało kilkunastoma wspaniałymi kompozycjami, w których przeplatają się na równych prawach wpływy folku, trip-hopu i nastrojowej, poetyckiej ballady.

 

Dzień 2:


Miejsce: KWK Katowice
W nietypowej i niedostępnej na co dzień scenerii KWK Katowice uczestnicy festiwalu spotkają się z wykonawcami na trzech scenach:

Live Stage: PBE&Makaruk, Three Trapped Tigers, Jaga Jazzist, Andreya Tiana&Bonobo

Club Stage: Schemeboys, King Midas Sound, Pantha du Prince, Autechre, Mary Anne Hobbs

Red Bull Stage: Paula i Karol, D4D&Loco, Lex& Novika, Kidkanevil

Szczegółowa prezentacja wykonawców:

Andreya Triana -  tych, którzy trafili na jej zeszłoroczny koncert w katowickim Jazz Clubie Hipnoza zapewne nie trzeba juz bardziej zachęcać, ponieważ był to jeden z tych występów, które zapamiętuje się do końca zycia: pełen najprawdziwszej magii i cudownej muzyki. Trudno się zresztą dziwić, skoro jest to wokalistka mająca na koncie współpracę z takimi mistrzami współczesnej elektroniki, jak Flying Lotus, Mr. Scruff czy też Natural Self, a o jej talentach wokalnych z zachwytem wypowiadają się tak znaczące postacie, jak Giles Peterson. Trudno też chyba znaleźć bardziej wyczekiwany w tym roku album, niż debiutancka płyta Andrei, której premiera odbędzie się pod koniec sierpnia. Podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu Bonobo, na którym królował głos niesamowitej Bajki, tak i na Black Sands to właśnie Andreya jest głównym elementem tworzącym klimat całej, rewelacyjnej płyty i jej najsilniejszym akcentem, a utwory z jej udziałem to największe przeboje z tego albumu, przyjęte z ogromnym entuzjazmem przez fanów na całym świecie.


Autechre – niekwestionowani mistrzowie IDM, duet, który od 23 lat zachwyca, irytuje, porywa do tańca i skłania do rozmyślań nad przyszłością muzyki. Rob Brown i Sean Booth, jedni z najważniejszych pionierów współczesnej muzyki elektronicznej, pojawią się na festiwalu tuż po opublikowaniu najnowszej płyty – Move of Ten, stanowiącej kontynuację Oversteps, powszechnie uznawanego za mistrzowski powrót do formy. Wizytówka wytwórni Warp, której brzmienie pomogli zdefiniować. Znani z charakterystycznego, choć nieustannie redefiniowanego stylu i koncertów odbywających się w całkowitych ciemnościach. Prywatnie – dwóch uprzejmych i otwartych panów, którzy zaczytują się Philipem K. Dickiem i oglądają filmy Tarkowskiego. Fonograficzny debiut Autechre miał miejsce w 1991 roku. Przez blisko 20 lat działalności Sean Booth i Rob Brown wydali w sumie 10 longplayów, kilkanaście singli i epek jako Autechre, udzielając się także w projektach pobocznych takich jak Dual Purpose, Lego Feet i Gescom oraz współpracując z arystami tej miary co Zoviet France, Christian Fennesz i Venetian Snares. Są również współtwórcami profesjonalnego oprogramowania Max/MSP i Kyma. Pomogli zainicjować festiwal All Tomorrow's Parties i byli opiekunami jego czwartej edycji.


Bonobo – można chyba uznać, że Bonobo to artysta najsilniej kojarzony z naszym festiwalem, pojawił się po raz pierwszy w czasie jego trzeciej edycji, a przed kolejną odsłoną Tauron Nowa Muzyka to właśnie seria jego koncertów w całej Polsce, zachęcała publiczność do odwiedzenia Katowic. Simona Greena, brytyjskiego producenta, muzyka i DJa występującego pod szyldem Bonobo nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu miłośnikowi nowoczesnych brzmień. W ciągu jedenastu lat działalności udało mu się podbić zarówno fanów muzyki czysto tanecznej, jak i tych, którzy szukają wysmakowanych kompozycji i zapadających w pamięć melodii. 4 wydane przez niego dotychczas płyty, to najdoskonalsze przykłady na to, jak łączyć jazzową swobodę z energetyczną elektroniką, a goście, których zaprasza do współpracy przy nagrywaniu płyt oraz na swoje koncerty, to prawdziwa śmietanka nowej muzyki. Tym razem Bonobo wystąpi wraz z całym zespołem, aby zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty – Black Sands – dość powszechnie uznawanej za jeden z najciekawszych tegorocznych albumów. Oprócz koncertowego składu, artyście będzie towarzyszyć jedna z najciekawszych wokalistek młodego pokolenia - Andreya Triana, której charakterystyczny głos zdominował tegoroczny, rewelacyjny album Bonobo – Black Sands.
Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki obecności Triany, ten koncert Bonobo będzie równie niezapomnianym widowiskiem, jak występ sprzed trzech lat, kiedy to podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka wspierała go wspaniała Kathrin de Boer z formacji Belleruche.


D4D & Loco Star - prawdziwa gratka dla tych, którzy nie boją się spocić, wyszaleć, wytarzać w piasku i wywrzeszczeć w takt potężnych przebojów kapeli, która od 6 lat cieszy się zasłużonym tytułem największych wariatów na polskiej scenie. Możecie się spodziewać gitarowych solówek spod znaku AC/DC, przaśnego rocka przywołującego na myśl Greatest Hits grupy Perfect, tanecznych rytmów, które nie pozwolą Wam ustać w miejscu i widowiskowego show, które może, choć nie musi zakończyć się ogólnym striptizem.

Jaga Jazzist – prawdziwa legenda skandynawskiego jazzu, zdobywcy nagrody BBC dla najlepszej jazzowej grupy świata, mistrzowie nastrojowych brzmień, stawiani w jednym szeregu z The Cinematic Orchestra i Nostalgią 77. Wracając po pięciu latach tegorocznym albumem One-Armed Bandit udowodnili po raz kolejny, że nie ma drugiego zespołu, który w tak doskonały sposób potrafiłby połączyć zwiewność elektronicznych melodii z rockowym pazurem i pozbawioną zahamowań improwizacją, nawiązująca do najlepszych tradycji jazzowego fusion.


Kidkanevil – twórca odpowiedzialny za powstanie terminu „imaginary hip-hop”, który w najlepszy sposób opisuje komponowaną przez niego muzykę. Sięgając do praktycznie wszystkich odmian hip-hopu, od mocno jazzujących brzmień w tradycji legendarnego J-Dilla po kwadratowe rytmy, kojarzone z klasycznym West Coastem i dodając do nich odrobinę IDMu oraz funkowe basy, od lat podbija publikę brytyjskich klubów, tworząc taneczne sety, które nikogo nie pozostawiają obojętnym.


King Midas Sound – wielki powrót Kevina Martina, który występując pod pseudonimem The Bug był jedną z gwiazd ubiegłorocznej edycji naszego festiwalu. Tym razem jednak nie należy się spodziewać dubstepowego uderzenia, łączonego z dancehallem, King Midas Sound jest bowiem nawiązaniem do najlepszych tradycji bristolskiego trip-hopu lat 90-tych. Mroczne, powolne melodie, potężne basy i mnóstwo dubowych pogłosów to cechy charakterystyczne dokonań tej kapeli, błyskawicznie ogłoszonej godnym następcą Trickiego i Massive Attack.

Mary Anne Hobbs – prawdziwa legenda radia BBC, autorka audycji, dzięki którym świat poznał takie pojęcia jak wonky, grime czy dubstep, jedna z najbardziej rozchwytywanych DJ-ek na Wyspach, związana również z powstaniem sceny dubstepowej na jednym z najważniejszych światowych festiwali elektronicznych na świecie – barcelońskim Sonarem. To właśnie w jej programie po raz pierwszy pojawiły się takie gwiazdy jak Burial, Flying Lotus czy Gasslamp Killer, wyznaczające najciekawsze nurty współczesnej elektroniki, a klubowe sety Mary Anne Hobs to wzorcowe pokazy tego, jak należy grać, by nikt nie pozostał obojętnym.

Pantha du Prince – uznawany za jednego z najważniejszych współtwórców minimal techno, Hendrik Weber na swoim ostatnim albumie – Black Noise – zaproponował słuchaczom podróż w zupełnie odmienne rejony syntetycznych brzmień, czerpiąc pełnymi garściami z klasycznego ambientu i tworząc muzykę, w której cisza odgrywa równie ważną rolę, co pulsujące w tle przytłumione basy, nadające jego utworom niepokojący, a jednocześnie taneczny wydźwięk.


Paula i Karol- grupa o bezpretensjonalnej nazwie wykonująca równie bezpretensjonalną muzykę. Ich koncert, to propozycja dla tych wszystkich, którzy cenią sobie niczym niezmąconą radość i pozytywny przekaz płynący z piosenek pozbawionych nadmiernego kombinowania oraz awangardowych odchyłów i  wykonywanych przede wszystkim na instrumentach akustycznych. Uznawani za jednego z nielicznych rodzimych przedstawicieli indie-folka nawiązują bardzo mocno do pomysłów new weird america i grania spod znaku Devendry Banharta,  ich tegoroczna, debiutancka EP-ka Goodnight Warsaw zbiera same pozytywne recenzje a dotychczasowe, klubowe koncerty pokazują zespół, który momentalnie nawiązuje kontakt z publiką.


Polish Brass Ensemble i Makaruk – informacja o ich wspólnym występie bez wątpienia ucieszy miłośników energetycznego jazzu. Polish Brass Ensamble pod dowództwem legendarnego Tymona Tymańskiego z jednym z najciekawszych polskich twórców z kręgów IDM i ambientu – Makarukiem, który już wcześniej miał okazję występować z takimi mistrzami polskiego jazzu, jak Tomasz Stańko, czy jednym z najbardziej niestrudzonych eksperymentatorów na krajowej scenie – Kiniorem. Projekt ten, łączący tradycję big bandów, z ich potężnym, tanecznym brzmieniem, z free jazzową improwizacją, oraz elektroniką i wizualizacjami, tworzonymi przez Makaruka, to bez wątpienia jedno z najciekawszych zjawisk muzycznych, jakie pojawiły się ostatnio w Polsce.

Three Trapped Tigers – określenie jazzowy Aphex Twin dość dokładnie charakteryzuje muzykę tworzoną przez to londyńskie trio. Bezkompromisowe połączenie radykalnych elektronicznych hałasów, z szaloną free jazzowa improwizacją atakującą wszystkie zmysły odbiorców, zapewniły im tytuł jednego z najciekawszych nowych zespołów na Wyspach oraz występ na legendarnym festiwalu Reading, gdzie okazali się kapelą zdolną porwać do szaleńczego tańca olbrzymi tłum, co było niewykonalnym zadaniem dla wielu gwiazd o wiele większego kalibru.

Schemeboys - dDuet ten to poboczny projekt twórcy popularnego IDM-owego CH.District, niekwestionowanej gwiazdy śląskiej sceny klubowej, który tym razem postanowił zaeksperymentować z nieco bardziej przystępną, taneczną muzyką, nie rezygnując przy tym oczywiście z noisowej zabawy szumem i hałasem i łącząc to wszystko z niesamowitymi, hipnotycznymi wizualizacjami. Poza Matyasikiem grupę tworzą Paweł Kmiecik (Wieloryb) oraz Adam Białoń (Nowy Horyzont) i VJ Comankh.

 

Dzień 3

Miejsce: KWK Katowice

Sceny:

Live Stage: Pink Freud, Dub Mafia, Kamp!, Moderat

Club Stage: Niwea, Bibio, Nosaj Thing, DMX Krew, Gasslamp Killer & Gonjasufi

Red Bull Stage: Muariolanza, Loops Hount, Floating Points, Maceo&Envee

Szczegółowa prezentacja wykonawców:


Bibio - Stephen James Wilkinson to jeden z najbardziej docenianych twórców muzyki elektronicznej, mieszczącej się w szerokiej kategorii lo-fi, autor 5 płyt długogrających i kilku EP-ek, wypełnionych muzyką, która skutecznie wymyka się opisom. Łącząc analogowe brzmienia z field recordingiem i ambientowymi pasażami, Bibo to artysta, który zaprasza słuchacza w podróż do krainy wypełnionej pięknymi, eterycznymi melodiami, w których można odnaleźć wpływy post-rocka, muzyki poważnej i minimalistycznej awangardy.


DMX Krew – niesamowity brytyjski twórca, od lat współpracujący z wytwórnią legendarnego Aphex Twina, mistrz łączenia awangardowej elektroniki z potężną, taneczną energią, uznawany przez wielu za najciekawszego artystę na scenie breakcore. Ignorując podziały międzygatunkowe, miksując zimne syntetyczne, kraftwerkowskie brzmienia, z pulsującymi hip-hopowymi basami od 14 już lat niezawodnie zachwyca publiczność na całym świecie.


Dub Mafia – siedmioosobowy kolektyw rodem z Bristolu, specjalizujący się w muzyce tanecznej z pogranicza jungle i drum’n’bass. Zespół powstał jesienią 2009 roku i szybko zdobył rozgłos, głównie za sprawą porywających występów na żywo. Podczas koncertów Dub Mafia na scenie występują: obdarzona charakterystycznym głosem wokalistka Eva, turntablista Snafu, gitarzysta Maf, klawiszowiec Aron, basista Flash oraz dwóch perkusistów, Drew i Jago. Ta unikatowa mieszanka niebanalnych osobowości skutkuje w absolutnie obezwładniającym show na najwyższych obrotach. Będzie to pierwszy koncert Dub Mafia w Polsce.


Floating Points & Fatima – Floating Points to jeden z najmłodszych wykonawców, obecnych na naszym festiwalu, zaledwie 23 letni, młody wiek jednak nie powinien mylić – jego muzyczna erudycja jest w stanie zaskoczyć nawet najstarszych wyjadaczy. Odwołując się do takich twórców, jak Theo Parrish czy Igor Strawiński, Londyńczyk bardzo szybko został obwołany nową nadzieją dubstepu, choć tak właściwie tworzone przez niego dźwięki wymykają się tak łatwym kategoryzacjom, sięgając z jedej strony do klasycznego funka i soulu z lat 70-tych, z drugiej nawiązując do drum’n’basowych klasyków z lat 90tych.


Gonjasufi – jedno z największych muzycznych objawień ostatnich kilku lat, poeta, raper, aktywista, człowiek nadający całkowicie nowe znaczenie określeniu „elektroniczna psychodelia”. Porównywany z jednej strony z M.I.A, z której zdarto wszelakie popowe ozdobniki, z drugiej zaś z legendarnym jazzowym poetą Gilem Scottem Herronem po raz pierwszy zachwycił słuchaczy w zeszłym roku, współpracując z Flying Lotusem, w tym zaś opublikował album A Sufi and a Killer, dzięki któremu cieszy się aktualnie tytułem jednej z najbardziej rozchwytywanych gwiazd na scenie muzyki elektronicznej


Kamp! - nasza rodzima gwiazda, o której zaczyna być coraz głośniej na Zachodzie. Studyjny dorobek wrocławsko-łódzkiego tria jest na razie skromny (trzy epki nakładem prowadzonego przez nich netlabelu Brennnessel), ale obiecujący. Kamp! zawiązał się w roku 2007, w gronie przyjaciół zafascynowanych zarówno taneczną elektroniką oscylującą wokół 120 BPM, jak i eleganckim popem spod znaku Davida Bowie. Pierwszy rok działalności upłynął głównie na niezliczonych próbach i szlifowaniu brzmienia. Jesienią 2008 roku, grupa zadebiutowała na scenie, rozpoczynając regularną działalność koncertową. Do tej pory udało im się zagrać ponad 50 występów na całym świecie – ostatnio na festiwalu EXPO w Szanghaju. Znani z ekscytujących koncertów, Kamp! z pewnością porwą do tańca uczestników Tauron Festiwalu Nowa Muzyka.


Loops Haunt – pochodzący z Glasgow DJ i kompozytor, eksplorujący najgłębsze nisze w muzyce elektronicznej, od glitch-hopu przez wonky po breakcore, porównywany z takimi twórcami jak Hudson Mohawke i uznawany przez krytyków za spadkobiercę Aphex Twina. Jego wymykające się kategoryzacjom taneczne sety, to połączenie tego, co najlepsze w brytyjskim hip-hopie z niesamowitą muzyczną wyobraźnią i mistrzowskim wyczuciem nastrojów publiczności.


Maceo&Envee - prawdziwe święto dla miłośników połamanych rytmów, funkowych podziałów, hip-hopowego bujania i jazzowej swobody. Autorskie mash-upy, zaskakujące kolaże dźwiękowe, a przede wszystkim tłuste, wypasione groove'y to niewątpliwe atuty na nowo zawiązanej koalicji Envee'go i Maceo - doświadczonych dj'ów z kilkunastoletnim stażem, tworzących wcześniej legendarny kolektyw Niewinni Czarodzieje.

Moderat – połączone siły dwóch niemieckich twórców – Modselektora i Apparata – odpowiadają za powstanie jednej z najciekawszych płyt ubiegłego roku, uznanej w plebiscycie czytelników Nowej Muzyki, za najlepszy album 2009 r. Mieszanka świetnych melodii, tanecznego techno i nawiązań do klasyków elektroniki, takich jak Depeche Mode okazała się perfekcyjnym sposobem na dotarcie do słuchaczy na całym świecie, a przeboje takie jak Rusty Nails momentalnie doczekały się miana hymnów nowej ery.

Muariolanza - grupa, która jako jedna z nielicznych w Polsce tworzy muzykę, w której jazz przenika się z ambientem, a pomiędzy rozbudowanymi transowymi improwizacjami znajduje miejsce na reggae czy noisowe ściany hałasu. Warto pamiętać, że występ na festiwalu będzie jednocześnie premierą koncertową czwartej płyty formacji: "Muafrika". Hałas to także wyznacznik dokonań kolejnego debiutanta na naszej scenie – Schemeboys. Duet ten, to poboczny projekt twórcy popularnego IDM-owego CH.District, niekwestionowanej gwiazdy śląskiej sceny klubowej, który tym razem postanowił zaeksperymentować z nieco bardziej przystępną, taneczną muzyką, nie rezygnując przy tym oczywiście z noisowej zabawy szumem i hałasem i łącząc to wszystko z niesamowitymi, hipnotycznymi wizualizacjami. Poza Matyasikiem grupę tworzą Paweł Kmiecik (Wieloryb) oraz Adam Białoń (Nowy Horyzont) i VJ Comankh.

Niwea - zespół tworzony przez jednego z najbardziej kreatywnych ludzi w polskiej elektronice – Dawida Szczęsnego oraz cieszącego się ogromnym uznaniem w Polsce i zagranicą grafika, performera i poetę – Wojtka Bąkowskiego – w doskonały sposób wraca do tradycji paranoicznego trip-hopu spod znaku Tricky’ego oraz bardzo zimnej fali lat 80-tych, łącząc panoramę mrocznych, dziwacznych dźwięków z taneczną motoryką i tekstami, ujawniającymi pokręconą, surrealistyczną wrażliwość na codzienne drobiazgi.

Nosaj Thing – pochodzący z Los Angeles twórca, który do opisu swojej muzyki przywołuje takie nazwiska, jak Denny Elfman, DJ Shadow czy Erick Satie, komponujący utwory pokazujące całkiem nowe oblicze instrumentalnego hip-hopu i współpracujący z największymi odkryciami ostatniej dekady – Flying Lotusem czy Daedelusem. Jego ubiegłoroczny debiut – Drift - okazał się jedną z najwyżej ocenianych płyt w wielu podsumowaniach, a występy na żywo, w których równie wielką wagę odgrywają rozbudowane wizualizacje, zaliczono do dziesiątki koncertów, których nie wolno przegapić.

Pink Freud -  grupa, której raczej nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi polskiej muzyki. Poruszając się z ogromną swobodą pomiędzy niezliczonymi gatunkami muzycznymi, twórcy tej gdyńskiej kapeli w ciągu kilku lat zapewnili sobie tytuł jednego z najciekawszych zespołów w Polsce przyciągając zarówno wielbicieli punkowej energii, jak i fanów szaleńczych improwizacji, a ich koncerty to widowiska, których nie sposób zapomnieć. W czasie festiwalu muzycy zaprezentują materiał ze swojej najnowszej, tegorocznej płyty – Monsters of Jazz.

The Gasslamp Killer – trzeci przedstawiciel najnowszych brzmień z Los Angeles, jaki zagości na tegorocznej edycji festiwalu i jednocześnie jedna z największych gwiazd współczesnego, zdekonstruowanego hip-hopu, stawiana na równi z Flying Lotusem. Działając od równej dekady, ignoruje wszelakie podziały muzyczne, wplątując w swoje sety hinduskie brzmienia sitarów, funkowe basy i wokalne sample ze starych jazzowych nagrań, Gasslamp Killer postawił sobie jeden cel – zniszczyć zła muzykę i przekształcić ją w muzykę dobrą. Sądząc po entuzjastycznych reakcjach wywołanych jego nagraniami i występami, jest na najlepszej drodze do jego realizacji.

 

Dzień 4

Miejsce: Galeria Szyb Wilson

Prefuse 73 & Orkiestra Aukso –  Guillermo Scott Herren to bez wątpienia jeden z najbardziej bezkompromisowych twórców nowych brzmień, założyciel jazzowego projektu Ahmad Shabo, post-rockowego Savath & Savalas czy hip-hopowego Prefuse 73, który w swojej muzyce sięga do setek różnych tradycji i rozwiązań, by zaproponować słuchaczowi niezmiernie intymną, osobistą wersję popu na XXI wiek. Jego występ z tyską Orkiestrą Aukso, to próba połączenia dwóch całkowicie odmiennych żywiołów – elektronicznego hip-hopu, tkwiącego korzeniami w zimnych zdehumanizowanych brzmieniach syntetycznego funku lat 80-tych i kameralistyki, nawiązującej do największych zdobyczy europejskiej muzyki klasycznej.

 

Sponsorem głównym festiwalu jest TAURON Polska Energia

TAURON Polska Energia SA jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem sprzedaży. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, dysponującym kapitałem ok. 13,7 mld zł. Grupa posiada aktywa we wszystkich elementach łańcucha wartości charakterystycznego dla sektora elektroenergetycznego (wydobycie, wytwarzanie, odnawialne źródła energii, dystrybucja, sprzedaż). W skład Grupy Tauron wchodzą 93 podmioty, m.in. Południowy Koncern Węglowy, Południowy Koncern Energetyczny, Enion, EnergiaPro, Enion Energia, EnergiaPro Gigawat, PEC Katowice, EC Tychy, Jeleniogórskie Elektrownie Wodne.”

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu