W Rudzie Śląskiej będą dwie spalarnie śmieci?

22-10-2016
|
Dodał: Jan Nowak
W Rudzie Śląskiej będą dwie spalarnie śmieci?
źródło:
Mieszkańcy Rudy Śląskiej będą żyli w otoczeniu niebezpiecznych dla zdrowia toksyn wydobywających się z dwóch spalarni śmieci. Taki scenariusz nakreśli radni na posiedzeniu Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim.

Spotkanie  radnych Sejmiku Śląskiego i Zarządu Województwa z przedstawicielami 11 firm zainteresowanych budową spalarni w województwie śląskim odbyło się 19.10.2016  r. Przestawiona perspektywa jest przerażające. Jeśli planowane inwestycje dojdą do skutku, mieszkańcy województwa śląskiego będą narażeni na wdychanie skażonego powietrza. To bez wątpienia odbije się na ich zdrowiu. Niedonoszone ciąże, choroby kancerogenne, zaburzenia hormonalne – to tylko niektóre ze konsekwencje przebywania w otoczeniu spalarni śmieci.


Dwie zamiast jednej?


Przedstawiciele stowarzyszenia „Rudzianie Razem”, którzy od lat walczą o czyste powietrze dla siebie, dzieci i wnuków, dowiedzieli się, że planuje się budowę aż dwóch zakładów termicznego przetwarzania odpadów. Pierwszą inwestycję chce zrealizować: konsorcjum spółek Drogopol Ekopark i Eneris, natomiast drugą spalarnię zamierza wybudować Węglokoks Eneriga (dawniej Carbo-Energia) z Rudy Śląskiej. Z uwagi na limity, co do przepustowości instalacji, może nastąpić również taka sytuacja, że zgoda na budowę spalarni w Rudzie Śląskiej dla firmy Eneris z Warszawy, wymusi zamknięcie i likwidację Elektrociepłowni „Mikołaj” przy ul. Szyb Walenty, należącą do spółki Węglokoks, a co za tym idzie likwidację stanowisk pracy.


Wielka kumulacja...

Dwie spalarnie w Rudzie Śląskiej to nie koniec złych wieści. Fortum zaczęło budowę spalarni w ramach modernizacji elektrociepłowni w Zabrzu-Zaborzu. Będzie to największa instalacja w naszym województwie! Decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę dostała też CEMA Energy w Chorzowie. Ponadto spalarnie mogą powstać także m.in. w Katowicach, Gliwicach i Bytomiu. W Świętochłowicach otwarto już doświadczalną instalację, wykorzystująca technologię tzw. zgazowania odpadów i osadów ściekowych (Investeko S.A.). - Miejmy nadzieję, że do takiej kumulacji spalarni u nas nie dojdzie i zgodnie z wytycznymi Ministerstwa - Zarząd Województwa postawi na zrównoważony rozwój naszego regionu oraz wybierze 3 instalacje faktycznie potrzebne i pozwalające na "domknięcie" systemu gospodarki odpadami - tłumaczą przedstawiciele „Rudzianie Razem”.
Więcej informacji na stronie: http://spalarnia.slask.pl/

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu