RAFAKO podpisało kontrakt w Wilnie

03-10-2016
|
Dodał: adventure_media
RAFAKO podpisało kontrakt w Wilnie
źródło:
Firma RAFAKO S.A. wybuduje blok kogeneracyjny dla nowej elektrociepłowni w Wilnie. Wartość umowy wynosi 149, 65 mln euro netto i jest to największy eksportowy kontrakt w historii raciborskiej Spółki.

- To pierwsza tak duża i prestiżowa umowa podpisana przez RAFAKO na rynku zagranicznym od wielu lat. To dla nas duże wyróżnienie, nie zamierzamy jednak poprzestać na tym kontrakcie. Chcemy w najbliższym czasie zdecydowanie zwiększyć swoją aktywność na rynkach zagranicznych, tak by do 2018 roku eksport odpowiadał za 25, a nawet 30 proc. przychodów. Rynki zagraniczne, w obliczu mniejszej ilości nowych projektów w Polsce, nabierają dla RAFAKO coraz większego znaczenia - powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu RAFAKO S.A.

Zamawiającym jest firma JSC Vilniaus Kogeneracinė Jėgainė. Uroczyste podpisanie kontraktu odbyło się w czwartek, 29 września w Wilnie. Ze strony RAFAKO umowę ratyfikowali prezes Agnieszka Wasilewska-Semail oraz wiceprezes Edward Kasprzak. Wydarzenie swą obecnością uświetnił premier Litwy, Algirdas Butkevičius. 

Nowo powstająca elektrociepłownia na Litwie ma być przyjazna środowisku. Paliwo, jakie spalane będzie w kotłach to biomasa. - Dzisiaj klienci nie chcą uzależniać się tylko od jednego rodzaju biomasy. Wiąże się to z ceną, ale i dostępnością produktów. Strona litewska również oczekuje takiego rozwiązania, gdzie można spalać kilka rodzajów biomasy - wyjaśnia Grzegorz Podsiadło, dyrektor Zakładu Obiektów Energetycznych RAFAKO S.A. W tym wypadku będą to trzy rodzaje: zrębki, słoma i lignina. 

Pierwszy etap tej inwestycji to przygotowanie całego układu biomasy. Zaplanowano go w taki sposób, aby biomasa nie była dostarczana wyłącznie tzw. systemem drogowym, ale by również klient miał możliwość przygotowywać ją u siebie. W ramach inwestycji został przewidziany system rębaków, co oznacza, że na terenie elektrowni można składować różnego rodzaju kłody drewniane, które w dalszym procesie zostaną przerobione na biopaliwo. 
Trzecią możliwością dostarczania paliwa jest tzw. system kolejowy, będący również w zakresie RAFAKO. Można nim dostarczać zarówno gotową biomasę, jak i w postaci kłód drewnianych do rębkowania na miejscu. Pod tym kątem jest to bardzo rozbudowana instalacja, ponieważ mamy tu do czynienia z kilkoma rodzajami biomasy i różnymi systemami jej transportu. Projekt przewiduje aż 8 stanowisk do rozładunku biomasy. 

Cechą charakterystyczną tej elektrociepłowni będzie tzw. system dwunitkowy. Występują tu dwa kotły o wydajności 135 ton pary na godzinę każdy. Za kotłami powstaną dwa systemy oczyszczania spalin metodą półsuchą.
Ostatnim elementem elektrociepłowni jest układ odzysku ciepła poprzez kondensację spalin o mocy około 40 MWt. W ramach kontraktu RAFAKO wykona ponadto wszystkie roboty budowlane, drogi dojazdowe, część elektryczną, część związaną z automatyką, kompleksowe projektowanie, dostawy, rozruch oraz szkolenie załogi. 
Warto podkreślić, że jest to największy kontrakt eksportowy w formule EPC, czyli „pod klucz” zawarty przez RAFAKO S.A. - Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje, ponieważ ufamy, że otworzy nam drogę na możliwości zawierania umów z zagranicznymi inwestorami - podsumowuje Grzegorz Podsiadło. 


***

Autor tekstu i zdjęć: Aleksandra Dik/Adventure Media

***

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”. 


***

KONTAKT:
www.rafako.com.pl

Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel: 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu