DobreKonopie.pl - konopie ze Śląska dla zdrowia Polaków

13-06-2016
|
Dodał: jor
DobreKonopie.pl - konopie ze Śląska dla zdrowia Polaków
źródło: www.dobrekonipie.pl
Dobra wiadomość dla osób, które sięgają po zdrowe oleje, białka, nasiona i wyroby lecznicze z konopi. Wywodząca się ze Śląska marka DobreKonopie.pl rusza z produkcją własnych wyrobów, opartych na własnych uprawach konopi.

Popyt na wyroby z konopi siewnych (nie mylić z konopiami indyjskimi), wpływa na rozwój polskich sklepów, które podejmują się sprzedaży rosnącej z roku na rok gamy produktów z tej niezwykłej rośliny. Dobre Konopie (marka spółki General Hemp Marketing), która od dwóch lat koncentrowała się na sprzedaży wyrobów zachodnich i czeskich producentów, postanowiła skorzystać z koniunktury i rozpocząć produkcję własnych wyrobów.

W sklepie internetowym DobreKonopie.pl już można kupić
białko dla osób aktywnych i sportowców, czy łuskane nasiona mające status „super food” pod tą właśnie marką, a wkrótce pojawią się kolejne produkty: m.in. artykuły spożywcze (olej, makaron, słodycze), oparte wyłącznie na naturalnych składnikach napoje i ziołowe napary, które mogą zastąpić herbatę.

Polska firma przygotowuje się także do produkcji terapeutyczno-leczniczych olejków CBD, bardzo znanych i popularnych na zachodzie, których poszukują przede wszystkim osoby cierpiące na choroby cywilizacyjne i schorzenia o podłożu neurologicznym. Olejki te uzyskuje się z nasion konopi. 


A wszystko to tylko część możliwości zastosowań dla tej niezwykłej rośliny. 
– Można powiedzieć, że gdyby na ziemi zostały tylko konopie, to ludzkość nie miała by problemu z przetrwaniem. Dzięki konopiom możemy mieć pełnowartościowe jedzenie, ale możemy z nich także zbudować dom, uszyć ubranie, zrobić paliwo, czy nawet plastik – mówi Ewa Gryt.

Dobre Konopie mają duże doświadczenie w uprawie konopi przemysłowych. Są jedną z pierwszych i największych firm w Polsce działających dziś w tym obszarze. Ewa Gryt, właścicielka firmy zaczęła przygodę z konopiami siewnymi w 2012 roku, a w tym roku obsiewa 80 hektarów pól w okolicach Gliwic.

– Kiedy zaczynaliśmy, nikt już w Polsce praktycznie nie pamiętał, jak uprawia się konopie. U
mawiałam się z rolnikami na spotkania w ośrodkach doradztwa rolniczego i opowiadałam im o tym. Było ciężko, ale w końcu „zaskoczyło” – wspomina Ewa Gryt.

U
prawa konopi przemysłowych ma w naszym kraju wielowiekowe tradycje. Pierwsze badania dotyczące uprawy, produkcji włókna oraz technologii przerobu i zagospodarowania poszczególnych części tej rośliny prowadzono w Polsce w latach 30 XX wieku. Po wojnie uprawy wciąż miały się dobrze - w latach sześćdziesiątych uprawiano ich Polsce ponad 30 000 ha. Kłopoty ze zbytem i spadek opłacalności spowodowały, że rolnicy stopniowo rezygnowali z tej uprawy, aż do załamania uprawna początku lat 90. (w 1992 r. uprawiano w Polsce zaledwie 48 ha). Dziś w naszym kraju działa kilku dużych producentów konopi włóknistych, m.in. państwowy Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Boom na ich uprawę trwa od dwóch sezonów, m.in. za sprawą dopłat unijnych.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu