Ćwiczenia na autostradzie A1

29-04-2016
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Ćwiczenia na autostradzie A1
źródło: ŚUW Katowice
Ponad trzysta osób wzięło udział w dzisiejszych ćwiczeniach pk. „Autostrada 2016”. Trening służb był pierwszym tego typu ćwiczeniem o charakterze międzynarodowym i był związany z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży.

Zgodnie z koncepcją ćwiczenia na 48 kilometrze autostrady A1 zaaranżowano wypadek dwóch autokarów. Jeden z pojazdów należał do przewoźnika czeskiego, drugi do polskiego. Działania służb – policji, straży pożarnej, straży granicznej i pogotowia obserwował sztab pod przewodnictwem wicewojewody Jana Chrząszcza. Oprócz szefów jednostek ćwiczących, akcję obserwowali dziennikarze z Polski i Czech. Wicewojewoda Chrząszcz podkreślał, że ćwiczenia pozwalają w praktyce zobaczyć, jak służby ze sobą współpracują, jak precyzyjnie wykonują swoje zadania.

Miejsce ćwiczenia odwiedził także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wojewoda zobaczył część akcji ratunkowej prowadzonej przez strażaków, odwiedził mobilne stanowisko dowodzenia, a następnie spotkał się z pozorantami grającymi role osób poszkodowanych, którzy trafili do szkoły w Gorzyczkach.

Celem ćwiczenia była weryfikacja czasu reagowania służb ratunkowych Polski i Czech, potrzeb w zakresie zapewnienia pomocy medycznej bądź psychologicznej osobom poszkodowanym i ich bliskim. Podczas treningu sprawdzane też były procedury koordynacji, współdziałania i komunikacji służb uczestniczących w działaniach ratowniczych oraz jednostek samorządowych, na terenie których doszło do wypadku. Działania służb oceniało kilkudziesięciu obserwatorów, którzy sprawdzali realizację poszczególnych procedur.

W ćwiczeniach wzięli m.in. udział: przedstawiciele oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach, Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu. Ze strony czeskich służb ćwiczyli strażacy z kraju morawsko-śląskiego.

Organizatorem treningu był wojewoda śląski przy współudziale hetmana kraju morawsko-śląskiego.

źródło: ŚUW Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu