Bezpłatne warsztaty dla dziennikarzy

28-09-2015
|
Dodał: Beata Matuszek
Bezpłatne warsztaty dla dziennikarzy
źródło:
Fundacja Media 3.0 zaprasza na bezpłatne warsztaty z dziennikarstwa danych. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach 14-16 października. Warsztaty skierowane są zarówno do dziennikarzy zawodowych, jak i obywatelskich oraz blogerów.

Data 3.0 to pierwsze tego typu warsztaty w Polsce, podczas których można będzie zdobyć i w praktyce wykorzystać wiedzę z zakresu przetwarzania danych publicznych, tworzenia wizualizacji, podstaw programowania w pracy dziennikarza czy przepisów prawa związanego z przetwarzaniem danych. Trzydniowe warsztaty poprowadzą najlepsi specjaliści w Polsce, m.in. dr Michał Bernaczyk (ekspert prawa w dziedzinie przetwarzania danych) czy Szymon Kaliski (specjalista od wizualizacji danych, w 2015 roku zaproszony na Google I/O, gdzie wizualizował dane systemu Android).

Czym jest dziennikarstwo danych i dlaczego jest przydatne? - Dziennikarstwo danych to nic innego jak dziennikarstwo oparte na danych. Taki sposób podejścia do informacji nie jest nowy, jednak liczba narzędzi i możliwości technologiczne sprawiają, że przed dziennikarzem otwierają się nowe możliwości. Także liczba generowanych danych publicznych sprawia, że dziennikarz powinien częściej myśleć o automatycznym ich przetwarzaniu i wyszukiwaniu znaczeń tam, gdzie na pierwszy rzut oka nie da się ich dostrzec - mówi Łukasz Żyła z fundacji Media 3.0, która jest organizatorem wydarzenia. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zagadnienia prawne związane z przetwarzaniem danych, dostępem do informacji publicznej czy tzw. re-use, w praktyce będą mogli wykorzystać narzędzia do przetwarzania i wizualizowania danych. Dowiedzą się w jaki sposób tworzy się wizualizacje i gdzie poszukiwać oraz jak obrabiać dane publiczne.

Na Data 3.0 można będzie także zapoznać się z doświadczeniami organizacji pozarządowych prowadzących serwisy przetwarzające dane publiczne jak m.in. Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Fundacja ePaństwo, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Media 3.0 oraz spółki Transparent Data. Zaprezentowane zostaną takie narzędzia jak mojepanstwo.pl, ktorzadzi.pl, mojapolis.pl czy przeswietl.pl. Warsztaty odbywać się będą 14-16 października w Warszawie i są całkowicie darmowe.

Organizator zapewnia wyżywienie oraz noclegi, nie zwraca za koszty podróży. Rekrutacja trwa poprzez formularz dostępny na stronie http://media30.pl/data-30-warsztaty/. Data 3.0 organizowane są przez fundację Media 3.0 i realizowane w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Email do organizatora: kontakt@media30.pl.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu