XII Festiwal im. Ryśka Riedla

XII Festiwal im. Ryśka Riedla
źródło: Kamil Rohr
Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla to impreza, która co roku przyciąga rzesze fanów. Tegoroczna, dwunasta już edycja "Ku przestrodze" zgromadziła na Polach Marsowych w Chorzowie tłumy!
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji
InSilesia.pl objęła patronat medialny nad Festiwalem.

Wspólnie z organizatorami przygotowaliśmy też specjalną niespodziankę (nagroda to m.in. zestaw 3 DVD i 4 CD z koncertu w Spodku) dla wielbicieli muzyki Dżemu, który w ubiegłym roku obchodził swoje 30-lecie. Zwycięzca konkursu w sobotę odebrał swoją nagrodę i spotkał się z muzykami.

____________________

Aktualizacja 1 sierpnia, godz. 3:20

Za nami drugi, a zarazem ostatni dzień Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla. Przedostatni koncert wieczoru zagrał zespół T.Love. Muniek Staszczyk jak zwykle porwał publiczność  śpiewając takie klasyki jak IV L.O. czy Ajrisz. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był gospodarz drugiego dnia imprezy, legenda polskiego bluesa, czyli Dżem. Oprócz klasyków takich jak Mała aleja róż, czy Diabelski żart, podczas koncertu w Chorzowie zespół zagrał też piosenki ze swojej nowej płyty (m.in.utwór Partyzant), która ma pojawić się w sprzedaży we wrześniu.

Fotorelacja z finału XII edycji "Ku przestrodze" w Multimediach.

Organizatorzy wspominali dzisiaj także dwie wielkie damy polskiej muzyki, które odeszły w ostatnich dniach. Pierwsza to Krystyna "Gayga" Stolarska, znana także jako MC Diva, utalentowana wokalistka i kompozytorka, autorka kultowej piosenki Graj nie żałuj strun. Drugą jest Katarzyna Sobczyk, a właściwie Katarzyna Sawicka, zmarła 28 lipca w Warszawie, znana z piosenek, które śpiewała cała Polska, m.in.: O mnie się nie martw, Nie bądź taki szybki Bill, Biedroneczki są w kropeczki, czy Trzynastego.

Także dla nich zapłonęło dzisiaj "światełko" na Polach Marsowych.

 

____________________

Aktualizacja 31 lipca, godz. 1:30

Pierwszy festiwalowy dzień dobiegł końca. Jako przedostatni tego wieczora zagrał zespół Hey. Gospodarzem pierwszego dnia imprezy tradycyjnie już była formacja Cree, dowodzona przez Sebastiana Riedla. W sobotę zagrają m.in. T.Love oraz Dżem.

Fotorelacja z występów Hey oraz Cree TUTAJ.

____________________

Aktualizacja 30 lipca, godz. 21.30

Laureatem konkursu jest zespół The Moongang

Grupa The Moongang została założona w 2009 roku przez młodych chociaż już doświadczonych trójmiejskich muzyków. W jej skład wchodzą: Joanna Knitter, Piotr Góra, Karol Kozłowski, Marcin Wądołowski, Hubert Świątek oraz Roman Badeński.

Grupa może pochwalić się tym, że już w pierwszym roku działalności wystąpiła m.in. na dużej scenie Rawa Blues Festival 2009 w Katowicach oraz została zaproszona razem z czołowymi polskimi zespołami bluesowymi do udziału w nagraniu płyty Antologia Polskiego Bluesa wydanej pod patronatem radiowej Trójki.

Do swoich sukcesów zespół The Moongang może teraz dopisać wygraną w konkursie festwalu "Ku przestrodze".

____________________

Aktualizacja 30 lipca, godz. 16:15

Tłumy zgromadziły się na Polach Marsowych w chorzowskim WPKiW. Dziś rozpoczął się festiwal muzyczny im. Ryśka Riedla.

Pierwszego dnia imprezy, tradycyjnie już, odbywają się przesłuchania zespołów muzycznych. W tym roku do konkursu zgłosiło się 8 zespołów: Snake Garden, The Moongang, Hard Rockets, Piff Parre, Upstream (laureat II Siedleckiego Rock Open Air Festival), St. James Hotel, Nieformalni, Delhy Seed. W skład jury wchodzą: Jan Chojnacki, Andrzej Jerzyk, Mieczysław Jurecki, Andrzej „e-moll” Kowalczyk - dyrektor artystyczny konkursu, Jacek Kseń - honorowy przewodniczący, Sebastian Riedel, Marek Wiernik, Sławek Wierzcholski, Marek Raduli.

Zespoły konkursowe mają o co walczyć. Zwycięzca, oprócz instrumentów i akcesoriów muzycznych, otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro ufundowaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP .

Na festiwalu panuje specyficzny klimat. Fani Riedla co roku zjeżdżają się na imprezę. Sławomir Mazur, który na imprezie jest już 7 raz,  przyjechał specjalnie z Norwegii, a u o urlop starał się już pół roku wcześniej.  - Atmosfera "Ryśków" jest kapitalna. Do tej pory mam jeszcze na ręce opaskę festiwalową z ubiegłorocznej imprezy. Nie ściągałem jej przez cały rok - opowiada dla portalu InSilesia.pl.


Fani z rozrzewnieniem wspominają czasy, kiedy festiwal odbywał się na tyskich Paprocanach. - Tam był zupełnie inny klimat, piękne krajobrazy - tłumaczą. Dorota, jedna z uczestinczek imprezy,  zauważyła, że odkąd festiwal został przeniesiony do Chorzowa, pada deszcz. - To pewnie Rysiek płacze - dodała.

Uczestnicy popierają również ideę koncertu "Ku przestrodze". -Ja znam narkotyki "od podszewki" i przyjeżdżam "ku przestrodze", bo nie potrafię bez emocji podejść do spraw, takich jak narkotyki - tłumaczy dla InSilesii.pl Dorota, nauczycielka matematyki, która na festiwalu jest już 3. raz. Dorota jest fanką "Dżemu" od wielu lat. Pochwaliła się, że do tej pory ma w domu winylowa płytę "Zemsta nietoperzy".

____________________

Aktualizacja 29.07.2010, godz. 21.30

Choć XII Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla rozpoczyna się jutro, na Polach Marsowych już rośnie "miasteczko festiwalowe". Z każdą chwilą przybywa gości i namiotów, odczuwalny jest już wyjątkowy klimat imprezy.

Świetna atmosfera towarzyszy imprezie jeszcze przed jej rozpoczęciem. Organizacja przebiega jak zawsze sprawnie, na terenie miasteczka namiotowego swoje punkty mają służby medyczne. Organizatorzy zadbali także o ochronę, sporą liczbę przenośnych sanitariatów rozlokowanych na obszarze calego terenu festiwalu oraz szybki i sprawny kwaterunek przyjezdnych. Nawet natura postanowiła być bardziej przychylna uczestnikom imprezy: w aglomeracji śląskiej w końcu zza chmur wyjrzało słońce.

Pozostaje nam czekać rozpoczęcia festiwalu. Do zobaczenia jutro na Polach Marsowych!

Zobacz też: fotorelacja z "dnia 0" w Multimediach.

____________________

Aktualizacja 21.07.2010

Podczas festiwalu nie zabraknie atrakcji, także tych dodatkowych.

Oficjalny fan club Dżemu "Skazani na bluesa" przygotował akcję "Wszystkie gwiazdy nieba". Oto jak zachęcają uczestników imprezy na swoim profilu w Facebook'u:

- Stwórz razem z Dżemem klimat na XII Festiwalu im. Ryśka Riedla w Chorzowie! Zabierz ze sobą na koncert Dżemu zapalniczki, latarki, lampiony oraz każdą świecącą rzecz i na hasło wprost ze sceny zapal i czekaj na zdjęcie, które pokaże jak świetnie bawimy się na festiwalowych koncertach!


Jak co roku podczas festiwalu nie zabraknie gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wystąpią m.in. T.Love, Martyna Jakubowicz, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Zemollem, Hey, Cree, Dżem, który będzie  gospodarzem 2. dnia Festiwalu.
Szczegółowy plan imprezy w dziale Wydarzenia oraz na stronie festiwalu.

"Ryśkom" tradycyjnie towarzyszy konkurs zepołów muzycznych. W tym roku rywalizować będą grupy, takie jak: Snake Garden, The Moongang, Hard Rockets, Piff Parre,  St. James Hotel, Nieformalni, Delhy Seed. Jest o co walczyć.  Oprócz instrumentów i akcesoriów muzycznych zwycięzca otrzyma także nagrodę pieniężna w wysokości 1000 euro ufundowaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Laureatem ubiegłorocznego konkursu jest zespół KFM z  Kobióra, który wystąpi 31 lipca, w sobotę, o godz. 15.00.

Festiwal im. Ryśka Riedla to impreza niezwykła. I nie chodzi tu jedynie o świetną muzykę, czy szczytną ideę, choć to one łączą nie tylko pokolenia, ale wręcz całe rodziny. Festiwal to swoista wspólnota i niezwykła atmosfera.

 

Trochę historii:

Festiwal Muzyczny im, Ryśka Riedla odbędzie się w tm roku już po raz dwunasty. Data imprezy nie jest przypadkowa - co roku festiwal odbywa się w terminie najbliższym dacie śmierci legendarnego wokalisty grupy Dżem, Ryszarda Riedla (zmarł 30 lipca 1994 r. w Chorzowie).

Przez 10 lat impreza odbywała się w tyskich Paprocanach, ale od zeszłego roku przeniosła się do Chorzowa. Jak tłumaczy organizator festiwalu, Adam Antosiewicz, oficjalnym powodem  zmiany były prace kanalizacyjne i modernizacja Paprocan w terminie pokrywającym się z imprezą. -  Wielce mnie zdziwiło (pomijając kwestię Festiwalu), że remont Paprocan przypada na okres wiosenno-letni - środek sezonu, a więc tłumów młodzieży, spacerowiczów, rowerzystów i rodzin z małymi dziećmi, utrudniając tym samym wypoczynek w najpiękniejszym zielonym miejscu Tychów. - komentuje. Sprawa została nagłośniona przez media. Trzeba było znaleźć inną lokalizację. - Każdy oferował pomoc i wsparcie. Wiedziałem jednak, że jedyną alternatywą jest Chorzów - miasto, w którym Rysiek się urodził i w którym zmarł - tłumaczy Adam Antosiewicz.

Najważniejsze jest jednak nie miejsce, a przesłanie imprezy (motto imprezy brzmi "Ku przestrodze") -   przekazanie młodzieży treści dotyczącej zgubnego wpływu narkotyków. Gdyby nie one,  Rysiek zapewne śpiewałby dłużej.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego, Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Marek Kopel, prezydent Chorzowa, a także Piotr Uszok, prezydent Katowic.

 

Szczegóły "techniczne":

Bilety są tylko dwudniowe, posiadają kupon kontrolny, który zostanie zamieniony przed bramami Festiwalu na odpowiednie opaski zakładane na przegub ręki. Mając opaskę na ręce będziecie mogli korzystać z wielu zniżek. Szczegóły będą publikowane na stronie Festiwalu.

Dzieci do lat 10 bawią się oczywiście za darmo, ale tylko pod opieką rodziców.

Dla przyjezdnych będzie przygotowane pole biwakowe z podstawowym zapleczem sanitarnym (kabiny toyoty, umywalki), a zaplecze sanitarne właściwe (toalety, prysznice i cale kąpielisko) zlokalizowano na kąpielisku FALA (trzeba przejść ok.500m). Dla uczestników Festiwalu zniżka za pobyt (można korzystać cały dzień w godzinach otwarcia).
Na terenie Festiwalu przewidziano punkty gastronomiczne serwujące różnorodne potrawy i napoje (różnorodność smaków i cenowa).
Także w pobliżu terenu Festiwalu w WPKiW zlokalizowanych jest wiele punktów gastronomicznych.

Więcej na ten temat na stronie Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla

 

Dla uczestników z Tych MZK zorganizowało dodatkowe połączenia autobusowe. Szczegóły TUTAJ

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu