Już wkrótce Kino na Granicy rozbudzi Cieszyn i Czeski Cieszyn

05-04-2015
|
Dodał: Niestellus
Już wkrótce Kino na Granicy rozbudzi Cieszyn i Czeski Cieszyn
źródło: www.kinonagranicy.pl
Po przeciągającej się zimie przyszedł czas na najbardziej oczekiwany weekend tej wiosny. Wraz z końcem kwietnia Cieszyn i Czeski Cieszyn przeżyje kolejny "najazd" fanów polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii, dla których od 17 lat długi majowy weekend zarezerwowany jest na Przegląd Filmowy Kino na Granicy.

Pod względem programowym 17. Kino na Granicy będzie wielobarwne jak kostka Rubika, nawiązując tym samym do tegorocznego plakatu, którego autorka - Iwona Cichy, przyrównuje imprezę do swoistego rodzaju układanki, w której wszystkie elementy muszą trafić na odpowiednie miejsce. - Wśród artystek i artystów, których twórczości przyjrzymy się wnikliwiej, znalazły się osoby znane i mniej znane, a także takie, które dopiero czekają na odkrycie. Nasze zaproszenie na spotkanie z cieszyńską publicznością przyjęli: Katarzyna Figura, Marcin Krzyształowicz, Stanislav Párnický, Boleslav Polívka, Emília Vášáryová i Drahomíra Vihanová - wylicza Jolanta Dygoś, dyrektor przeglądu i dodaje, iż oprócz bohaterów retrospektyw do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna przyjadą także inni goście, a wśród nich Józef Pawłowski (znany m.in. z roli Stefana Zawadzkiego w filmie Miasto 44), Szymon Piotr Warszawski (odtwórca roli Andrzeja Bochenka w filmie Bogowie), Martin Šulík czyli jeden z najbardziej znanych i lubianych reżyserów słowackich oraz operator i reżyser Adam Sikora.

Retrospektywy to jednak nie jedyne elementy najtrudniejszej układanki, czyli programu imprezy. - W tym roku przyjrzymy się także dorobkowi Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, z którego w świat powędrowały kultowe postacie świata animacji takie jak Reksio czy Bolek i Lolek. W programie znalazły się również elementy niezmienne, na przykład nasze zamiłowanie do śledzenia cieszyńskich wątków w dziejach kinach. Tym razem objawi się ono zestawem filmów opartych na prozie i scenariuszach pochodzącego z Czeskiego Cieszyna Ludvíka Aškenazego. Bez zmian pozostaje także to, co niektórzy z Was lubią i cenią najbardziej, czyli bogata panorama najnowszych filmów czeskich, polskich i słowackich, z małym dodatkami węgierskim i ukraińskim - wyjaśnia Maciej Gil, dyrektor programowy Kina na Granicy.

Jak zwykle festiwalowe życie będzie się toczyć także poza salami kinowymi. W programie znalazły się zatem bezpłatne projekcje na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie oraz filmy dla dzieci wyświetlane w Ośrodek Kultury "KaSS Střelnice" w Czeskim Cieszynie i w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy".

Każdego dnia, tuż po emisji ostatniego filmu organizatorzy zaproszą wszystkich na polsko-czesko-słowacką podróż muzyczną, która swój początek i koniec będzie miała w Klubie Festiwalowym zlokalizowanym obok Punktu Informacji Turystycznej, na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Podczas 6 dni Przeglądu odbędzie się tam 5 koncertów, podczas których scenę przejmą we władanie tacy artyści jak: czeski indie popowy zespół ILLE, kultowa czeska kapela Tata Bojs, słowacki zespół Billy Barman, Mister D., czyli muzyczna odsłona Doroty Masłowskiej oraz tyska grupa The Abstinents. - Wszystkich, którzy chcą uzupełnić filmowo-muzyczna dietę, jak zwykle zapraszamy na wydarzenia towarzyszące - spotkania z Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki "Wanda Jakubowska. Od nowa" i z Maciejem Robertem, autorem pracy "Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala", a także na wystawę przygotowaną we współpracy ze Studiem Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała - dodaje Gil.

Akredytacje, karnety, bilety na koncerty i poszczególne seanse

Podczas 17. edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy obowiązują akredytacje 6-dniowe, karnety 3-dniowe, bilety na poszczególne seanse filmowe oraz bilety na koncerty.

Akredytacja 6-dniowa

Do 9 kwietnia trwa internetowa rezerwacja akredytacji 6-dniowych obejmujących pełen pakiet startowy, tj. karnet na wszystkie filmy oraz koncerty, katalog, koszulkę oraz ekologiczną torbę. Od 10 do 24 kwietnia nadal będzie można zakupić akredytację poprzez Internet, jednak nie będzie ona obejmowała pełnego pakietu startowego. Różnić będzie się także jej cena. Od 27 kwietnia można ją będzie nabyć wyłącznie w Biurze Organizacyjnym, które podobnie jak rok temu mieścić się będzie w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy", ul. Zamkowa 1, w Cieszynie.

Karnet 3-dniowy

Sprzedaż karnetów 3-dniowych rozpocznie się 27 kwietnia i będzie prowadzona wyłącznie w Biurze Organizacyjnym. Karnet umożliwia wejście na wszystkie projekcje filmowe oraz upoważnia do otrzymania zniżki na koncerty odbywające się w Klubie Festiwalowym. Nie obejmuje jednak pakietu uzupełniającego (katalogu, koszulki oraz ekologicznej torby).

Bilety na poszczególne seanse

Bilety na poszczególne seanse dostępne będą we wszystkich miejscach projekcji (teatr im. Adama Mickiewicza, kino Piast, kino Central), od 28 kwietnia, a także w przedsprzedaży od 20 kwietnia w kasie teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, w godzinach otwarcia kasy. Ilość biletów przeznaczonych do sprzedaży jest ograniczona.

Bilety na koncerty

Bilety na koncerty odbywające się w Klubie Festiwalowym sprzedawane będą w Biurze Organizacyjnym (w godzinach otwarcia biura, tj. od godz. 9.00 do godz. 21.00) oraz przy wejściu na Wzgórze Zamkowe, na godzinę przed rozpoczęciem każdego koncertu. Posiadaczom karnetów 3-dniowych przysługuje zniżka na koncerty odbywające się w Klubie Festiwalowym.

Cennik akredytacji 6-dniowych, karnetów 3-dniowych oraz biletów na koncerty i poszczególne seanse został szczegółowo opisany na nowej stronie internetowej przeglądu, w zakładach: "akredytacje" oraz "bilety". Aktualne informacje na temat przygotowań znajdują się na wydarzeniu w portalu społecznościowym Facebook.com.

17. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie w dniach 28 kwietnia - 3 maja.


źródło: www.gazetacodzienna.pl

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu