Jak być na topie? - kilka rad dla poszukujących lub zmieniających pracę w 2015 roku

09-02-2015
|
Jak być na topie? - kilka rad dla poszukujących lub zmieniających pracę w 2015 roku
źródło: teb.pl
Eksperci dla szukających pracy lub rozglądających się za lepszym stanowiskiem mają entuzjastyczne wiadomości.

Eksperci dla szukających pracy lub rozglądających się za lepszym stanowiskiem mają entuzjastyczne wiadomości. W 2015 roku zmieni się środek ciężkości na linii pracownik-pracodawca. W tym roku obserwujemy wzrost liczby ofert pracy, sytuacja na rynku pracy przedstawia się najlepiej od mniej-więcej sześciu lat, a jednocześnie już możemy dostrzec pewną nowość – to poszukujący coraz częściej dyktują, negocjują i zatwierdzają warunki. Pracownicy biorą stanowiska w swoje ręce – rok 2015 na stopie zawodowej będzie należał do tych, którzy nie boją się wyzwań, znają swoją wartość i wprost mówią, czego oczekują.

 

Branże na topie

 

RADA 1: Zastanów się nad branżą, w której pracujesz / w której chciałbyś pracować – może nie rokuje najlepiej na przyszłość i warto zmienić ją na własnych zasadach, niż za kilka miesięcy uciekać z tonącego statku?

 

Analiza ManpowerGroup Barometr Zatrudnienia przekonuje że początek roku 2015 należy do takich gałęzi gospodarki, jak produkcja przemysłowa, transport, logistyka, spedycja i handel. To właśnie w tych branżach najłatwiej znaleźć wymarzoną pracę na intratnych warunkach. Przewidywania te potwierdza stworzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej system generujący prognozy zatrudnienia do 2020 roku, wśród topowych branż wymieniając takie jak: handel, pośrednictwo, usługi finansowe, hotelarstwo, gastronomię, transport.

 

Gdzie może być trudniej z korzystnym zatrudnieniem? Według ManpowrGroup niepewne wydają się być branże energetyczna, gazownicza i wodociągowa, następne na czarnej liście są rolnictwo (wspomniany już system MPiPS przewiduje, że zatrudnienie w tym sektorze zmniejszy się nawet o około trzysta tysięcy pracowników na przestrzeni najbliższych pięciu lat), leśnictwo i rybołówstwo oraz przemysł wydobywczy. Warto zauważyć, że wszystkie z sektorów, które nie wróżą najlepiej, wymagają zmian strukturalnych i już obecnie utrzymują się dzięki pomocy finansowej państwa.

 

 

Pracownicy na topie

 

RADA 2: Posiadasz „fach w ręku”? To Twoja siła i karta przetargowa! Jeżeli jednak masz dosyć pracy w wyuczonym zawodzie – nie jesteś na nią skazany! Przepisz swoje CV, tym razem skupiając się na swoich umiejętnościach, nawet tych nie podpartych żadnym „papierkiem”.

 

Rynek pracy ciągle cierpi z powodu likwidacji szkół zawodowych. Brakuje nam pracowników wykwalifikowanych w takich zawodach, jak ślusarze, frezerzy, operatorzy. Ciągle potrzebujemy także specjalistów do spraw IT, bo branża, w związku z rozwojem najnowszych technologii stale potrzebuje nowych pracowników. Eksperci przekonują wręcz, że w dalszym ciągu wybór studiów z tego zakresu jest gwarantem zatrudnienia.

 

Z powodu braków w kadrze pracowników wykwalifikowanych cierpi nie tylko Polska, ale także inne kraje europejskie, dlatego wielu Polaków decyduje się na emigrację i lepsze zarobki poza granicami. Taka tendencja zmusza pracodawców do skupienia się także na umiejętnościach miękkich przyszłych pracowników, czyli cechach charakteru, zdolnościach przywódczych, umiejętnościach adaptacyjnych i szybkim przyswajaniu wiedzy. 2015 rok będzie więc także szansą dla tych pracowników, którzy chcieliby się przebranżowić, którzy nie mają odpowiedniego wykształcenia czy doświadczenia, ale są przekonani, że dana branża jest im pisana, a dodatkowo potrafią o tym przekonać przyszłych pracodawców.

 

Pracodawcy na topie

 

RADA 3: Potrzebujesz pracodawcy, tak samo, jak on pracownika. Nie startuj z pozycji „poddanego”. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bądź kulturalny i grzeczny, jednak stanowczy i pewny siebie. Nie musisz bezdyskusyjnie zgadzać się na przedstawiane warunki – naucz się sztuki negocjacji!

 

Skończyły się czasy, w których pracodawca był panem i władcą. W dzisiejszych czasach pracodawca, by kierować dobrze prosperującą firmą, zatrudniającą specjalistów zmobilizowanych do pracy i osiągania wysokich wyników, musi przedstawić im nie tylko korzystne warunki, rzetelne umowy i odpowiednie wynagrodzenie, ale także coś więcej. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że w pracowników muszą inwestować. Szkolenia i podnoszenie kwalifikacji coraz rzadziej leżą w gestii pracownikom, którym zależy na efektywności swojej pracy, ale przede wszystkim są organizowane (i opłacane) przez pracodawców.

 

2015 rok to także dobry czas dla przedsiębiorców, którzy coraz śmielej zaczynają inwestować w rozwój swoich działalności. A rozwój przedsiębiorstw pociąga za sobą powstawanie kolejnych miejsc pracy.

 

Województwa na topie

 

RADA 4: Praca nie zawsze leży na wyciągnięcie ręki. Ale może warto zwiększyć ten dystans? Zastanów się, czy Twoje lokalne zobowiązania są na tyle silne, by skutecznie zatrzymać Cię w konkretnym miejscu. Może warto zainwestować w przeprowadzkę wiążącą się z nową posadą? W przeciągu kilku miesięcy ta decyzja finansowo może zwrócić się nawet z nawiązką. A nuż, Twoje zawodowe spełnienie przyniesie Ci praca w Lublinie.

 

Porównując końcówkę lat 2013 i 2014 możemy być zadowoleni. Liczba osób niezatrudnionych zmniejszyła się bowiem we wszystkich województwach, a największy spadek bezrobocia odnotowano w lubuskim (o 19,9 proc.), dolnośląskim (o 19,3 proc.), wielkopolskim (o 18,9 proc.) i opolskim (o 18,0 proc.).

 

Na mapie Polski najniższym poziomem bezrobocia pochwalić mogą się województwa: wielkopolskie (7,7 proc.), śląskie (9,6 proc), małopolskie (9,7 proc.) oraz mazowieckie (9,8 proc.).

 

Śląskie miasta wypadają w zestawieniach bardzo dobrze. Odsetek bezrobotnych wskazuje, że praca w Chorzowie, Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich, Katowicach czy Rudzie Śląskiej jest. Bezrobocie w wymienionych miastach plasuje się kolejno na poziomie – 6,8 proc., 7,4 proc., 6,7 proc., 5,3 proc. i 4,1 proc.

 

Bez zmian niechlubne statystyki na temat najwyższego bezrobocia dotyczą za to województw: warmińsko-mazurskiego (18,3 proc.), kujawsko-pomorskiego (15,4% proc.), zachodniopomorskiego (15,2 proc.), podkarpackiego (14,4 proc.) i świętokrzyskiego (13,9 proc.).

 

Mimo, że eksperci przekonują, że w 2015 roku na rynku pracy sytuacja stopniowo będzie się poprawiać, nie zmienia to faktu, że praca sama do drzwi puka rzadko. Obecnie konieczne jest dobrze przygotowane CV, list motywacyjny skierowany do konkretnego pracodawcy, pod konkretne ogłoszenie, pomocne okażą się także profile na LinkedIn, Goldenline czy GoWork oraz mnóstwo telefonów, maili, rozmów kwalifikacyjnych. Poszukiwanie pracy to nie lada praca – ale w 2015 roku są ogromne szanse, by być na zawodowym topie. Szkoda byłoby to przegapić!

 


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu