Listy dla Ziemi pisze także Śląsk

17-04-2014
|
Listy dla Ziemi pisze także Śląsk
źródło: archiwum ARKI
W Katowicach ponad 120 osób ze Szkoły Podstawowej nr 10 wraz z Fundacją Ekologiczną ARKA inaugurowało ogólnopolską akcję "Listy dla Ziemi".

Dzieci zaangażowały się w pisanie listów – głównie przestrzegały rodziców przed spalaniem śmieci w domowych piecach grzewczych oraz w happening. Przedstawienie pokazuje walkę z brudnym powietrzem symbolizowanym przez czarną postać na szczudłach zwaną Dioxyną.

Tegoroczna edycja "Listów dla Ziemi" poświęcona jest zanieczyszczeniom powietrza. Smog nad Paryżem i Pekinem pokazał, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do sytuacji kryzysowych znacznie zagrażających zdrowiu. W Polsce brudne powietrze jest nierozwiązanym problemem wielu gmin. W ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska w pierwszej dziesiątce europejskich miast, w których jest najbrudniejsze powietrze znalazło się aż sześć miast w Polski.  Polacy emitują do powietrza trujące związki chemiczne i gazy oraz pyły, ponieważ w domowych piecach grzewczych spalają śmieci, (które powinny trafić do zakładów komunalnych), słabej jakości węgiel i muł.

W 2. edycji akcji „Listy dla Ziemi” (15–30 kwietnia) bierze udział niemal, co dziesiąta gmina w Polsce. Kampanię popera Renata Piątkowska - autorka znanych książek dla dzieci. Jej książki są na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Listy piszą przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści. Pisanie poprzedzają lekcje i akcje wyjaśniające, w jaki sposób ludzie zanieczyszczają powietrze i jak to zmienić, aby chronić powietrze i własne zdrowie. Inspiracją do zajęć są materiały edukacyjne (m.in. plakaty, pakiet informacyjny) przygotowane we współpracy z dydaktykiem biologii i edukacji środowiskowej. Szkoły mogą organizować szereg imprez skierowanych również do mieszkańców osiedli i dzielnic, takich jak happeningi, festyny, przemarsze, a we współpracy z lokalnymi nadleśnictwami – sadzenie drzew.

Akcji towarzyszą: konkurs List Roku w kategorii przedszkole (listy-rysunki), szkoła podstawowa, gimnazjum oraz konkurs Eko-nauczyciel Roku 2014.

Więcej na: www.listydlaziemi.pl.

Wejście w życie nowej ustawy śmieciowej zrobiło sporo dobrego, bo w systemie przyjmowania odpadów pojawiło się około 20% śmieci więcej niż dotychczas. Nadal jednak sporo osób pali śmieci w domowych kotłach czy piecach i nie wie, że tak truje siebie, najbliższych i sąsiadów – podkreśla Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu