Prawie 300 000 listów dla Ziemi. Także na Górnym Śląsku

16-04-2014
|
Prawie 300 000 listów dla Ziemi. Także na Górnym Śląsku
źródło: Archiwum Fundacji Ekologicznej ARKA
W środę 16 kwietnia o godz. 11.00 na ulicy Mariackiej w Katowicach Fundacja Ekologiczna ARKA startuje z akcją „Listy dla Ziemi”. Listy mają skierować uwagę Polaków na problem zanieczyszczeń powietrza.

Ubiegłoroczny raport Europejskiej Agencji Środowiska pokazał, że wśród 10 miast Europy, nad którymi powietrze jest najbardziej zanieczyszczone są Katowice, Gliwice, Zabrze i Sosnowiec.


W programie akcji w Katowicach jest m.in. happening „Ziemia w naszych rękach” z wykorzystaniem kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów, układanie ogromnych eko-puzzli, a przede wszystkim pisanie listów z ekologicznym przesłaniem do dorosłych przez 150 uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach.  Na miejsce przyjedzie też Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. To samochód wyposażony w wiatraki i solary zasilające urządzoną w środku auta pracownię komputerową. Do tej pory z Mobilnego Centrum skorzystało już kilka tysięcy uczniów z województwa śląskiego.

 

Listy dla Ziemi powstają na papierze z makulatury. Na drugiej stronie listu rodzice i dziadkowie każdego dziecka, po wspólnym odczytaniu go w domu, mogą zapisać swoje eko-postanowienia na minimum najbliższe dwa tygodnie.

 

– To będzie realny wkład w ochronę czystego powietrza, który w przyszłości może przekształcić się w dobry nawyk – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes ARKI. Chodzi m.in. o właściwe segregowanie odpadów, które nie powinny trafiać do domowych pieców grzewczych, lecz do odpowiednich pojemników opróżnianych przez służby komunalne. Inną prostą formą ochrony powietrza jest częstsze korzystanie z roweru lub z publicznych środków transportu zamiast z samochodu. Rodzina może także posadzić drzewo lub pielęgnować drzewa i krzewy, bo skutecznie zatrzymują one zanieczyszczenia powietrza.

 

Do „Listów dla Ziemi 2014” przyłączyła się Renata Piątkowska pisarka dla dzieci, której książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

„Listy dla Ziemi” po raz pierwszy pisano w 2013 roku. Stały jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Elementem, który zapewnia akcji duże zainteresowanie jest internetowe głosowanie na List Roku oraz (w tym roku po raz pierwszy) konkurs na Eko-Nauczyciela Roku oraz inicjatywy lokalne, jak: happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców i akcje sprzątania.

Więcej informacji na: www.listydlaziemi.pl.

Akcji „Listy dla Ziemi” patronuje Minister Środowiska. Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w: Katowicach i we Wrocławiu. Partnerzy: Lasy Państwowe, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza.

 

Dodatkowe informacje:

Piotr Sokół – koordynator akcji, Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. (+48) 793 317 004; piotr.sokol@fundacjaarka.plInSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu