Jaszowiec świętował 50-lecie

08-07-2013
|
Dodał: Ustroń Plus
Jaszowiec świętował 50-lecie
źródło:
To było dokładnie 50 lat temu. W roku 1963 w Jaszowcu oddano do użytku pierwszy obiekt wczasowy. W sobotę grupa przedsiębiorców z branży turystycznej działającej w tej części miasta postanowiła uczcić okrągłą rocznicę powstania Jaszowca.

19 styczna 1959 roku uchwałą Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego, PZPR bierze na warsztat całość zagadnienia rozbudowy pasma Ustroń - Wisła, analizuje propozycje urbanistów i opiniuje pozytywnie koncepcję budowy regionalnego ośrodka wypoczynkowego w Jaszowcu.

Budowę pierwszego domu wypoczynkowego rozpoczęto w roku 1961, a ukończono dwa lata później. Dom Nauczyciela - bo o nim mowa funkcjonuje do dziś. Jerzy Ziętek, osobiście wmurował akt erekcyjny pod jego budowę. 

50 lat później tłum mieszkańców i turystów świętowało okrągłą rocznicę powstania Jaszowca.

- Chcielibyśmy, żeby ta dzielnica Ustronia cały czas żyła nowym, lepszym, ciekawszym życiem, żeby nieustannie się rozwijała, żeby atrakcji przybywało, a mieszkańcy, turyści i kuracjusze mieli z tego jeszcze większy pożytek - mówił Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia.

- Te urodziny były przede wszystkim okazją do przypomnienia o istnieniu tego fantastycznego miejsca -mówi Andrzej Drobik, z projektu Ustroń Plus, który koordynował organizację imprezy. - Ta skryta pomiędzy górami Równica i Palenica dzielnica ma turystom wiele do zaoferowania. Zimą dwa stoki narciarskie, a latem choćby bike park i świetne trasy spacerowe, które już same w sobie podnoszą atrakcyjność Jaszowca. O niesamowitych widokach ciszy i spokoju nie wspominając – podkreślał Drobik.

- Chcieliśmy przypomnieć o istnieniu Jaszowca jako dzielnicy wypoczynkowej Ustronia, a także przedstawić obiekty noclegowe działających w tej dzielnicy i liczne atrakcje czekające tu na turystów – mówi Marek Witkowski z Domu Wczasowego Nauczyciel, obiektu, który jako pierwszy powstał na Jaszowcu.

I jak dodaje:

- Wszyscy mieszkańcy Jaszowca byli bardzo zadowoleni, że udało nam się zorganizować taką imprezę, bo jak sami mówią nie pamiętają kiedy ostatnio takowa się odbywała – tłumaczy  Witkowski.

Podczas imprezy na scenie można było zobaczyć Estradę Regionalną Równica, młodzieżowy zespół Pepper Gas. Gwiazdą wieczoru była formacja Ustronsky. Nie lada atrakcją był pokaz lotów ptaków drapieznych jak i pokaz barmański "Flair Brothers". Punktualnie o 22:00 w niebo poszybowało kilkanaście lampionów, a zabawa trwała do późnej nocy.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu