Nowy autobus z Nikiszowca i Giszowca do centrum Katowic już działa!

Nowy autobus z Nikiszowca i Giszowca do centrum Katowic już działa!
źródło: redakcja InSilesia.pl
Pasażerowie z Nikiszowca i Giszowca będą mieli do dyspozycji dodatkowe bezpośrednie połączenie z centrum Katowic.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji

Zmiana układu komunikacyjnego dla tych dzielnic związana jest z przebudową trasy linii nr 12, która od najbliższej soboty kursować będzie ze znacznie wyższą niż dotychczas częstotliwością (co dziesięć minut zamiast jak do tej pory co pół godziny), na trasie od akademików w Ligocie do dworca w Katowicach. Oferta ta przygotowana została z myślą o studentach, ponieważ zapewnia dojazd większości uczelni w centrum miasta, oraz o osobach podróżujących między śródmieściem a dzielnicami południowymi - Brynowem i Panewnikami (rejon Bazyliki oraz klinik przy ul. Medyków). Takie rozwiązanie jest odpowiedzią na postulaty dużej grupy pasażerów. Zmiana ta jednak dotyczy także podróżnych z Zawodzia, Burowca, Szopienic, Wilhelminy, Janowa, Nikiszowca, Kolonii Wysockiego i Giszowca - tych dzielnic „dwunastka" nie będzie już obsługiwać.

Aby zapewnić dotychczasowy poziom oferty komunikacyjnej zaplanowano uruchomienie dodatkowych dwóch linii dla tych dzielnic. Jednak mimo znacznego wzmocnienia układu komunikacyjnego, rozwiązanie to wciąż budziło wątpliwości pasażerów. W związku z tym 29 stycznia w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dotyczące wdrożenia zaplanowanych rozwiązań.

Dyskusja dotyczyła głównie możliwości zapewnienia dodatkowego bezpośredniego dojazdu do centrum miasta. Rozwiązaniem stało się scalenie tras dwóch nowo tworzonych linii - zamiast autobusów nr 920 i 212, które miały kursować od Giszowca do centrum Katowic oraz od Giszowca do Szopienic, 2 lutego uruchomiona zostanie linia nr 920, której trasa przebiegać będzie bezpośrednio od Szopienic przez Janów, Nikiszowiec, Giszowiec do al. Korfantego w Katowicach.  Jest to w głównej mierze wynik zabiegów wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jerzego Forajtera. Autobus kursował będzie co pół godziny w dni robocze oraz co godzinę w dni wolne.

Nowa linia kursować będzie w relacji „Katowice Aleja Korfantego" - „Szopienice Kościół" z przebiegiem ulicami: al. Korfantego, Roździeńskiego, Murckowską, Pszczyńską, Kolistą, Batalionów Chłopskich, Radosną, Przyjazną, Górniczego Stanu, Kosmiczną, Szopienicką, Krawczyka, Nałkowskiej, Ociepki, Lwowską do Placu Powstańców Śląskich w Szopienicach.
Rozwiązanie to zapewni możliwości dojazdu z dzielnic Nikiszowiec i Janów do centrum w sposób bezpośredni, jak również w systemie przesiadkowym z autobusu na tramwaj w Katowicach Szopienicach.

BEZPOŚREDNIO DO CENTRUM TRZEMA LINIAMI

Bezpośrednie połączenie Giszowca z centrum Katowic wciąż obsługiwać będą linie nr 30 i 674 oraz nowa linia nr 920, która będzie pokonywała tę trasę najszybciej (w około 15 minut). Autobusy nr 30 i 920 kursować będą ze wspólną częstotliwością co ok. 15 minut w dni robocze z przystanku na al. Korfantego, natomiast 674 jeździł będzie co ok. 30 minut z przystanku na podziemnym dworcu. Najszybszym połączeniem centrum z Nikiszowcem nadal będzie linia nr 30.  Aby umożliwić dojazd z Nikiszowca w rejon przychodni oraz zapewnić bezpośredni dojazd komunikacją autobusową z centrum Katowic do dzielnicy Janów, wprowadzona zostanie zmiana trasy przejazdu linii autobusowej nr 30, która obsługiwać będzie przystanek Janów Oswobodzenia.

Pasażerowie z Nikiszowca oraz Giszowca do Szopienic będą mogli dojechać czterema liniami nr: 72, 108, 695 oraz 920, które  kursować będą z łączną częstotliwością co ok. 8-10  minut w dzień roboczy oraz co ok. 30 minut w dzień wolny.

 

źródło: KZK GOP

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu