Wideokonferencja ministra Boniego z wojewodami w sprawie skutków nocnych nawałnic

Wideokonferencja ministra Boniego z wojewodami w sprawie skutków nocnych nawałnic
źródło:
Sytuacji po przejściu kolejnych nawałnic poświęcona była dzisiejsza wideokonferencja pod przewodnictwem ministra Michała Boniego. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i wojewodowie pozostałych województw rozmawiali na temat skutków gwałtownych burz oraz postępów w ich usuwaniu.

W wyniku nawałnic w gminie Żarnowiec (powiat zawierciański) uszkodzonych zostało 20 dachów budynków mieszkalnych, 55 dachów budynków gospodarczych i 4 w obiektach użyteczności publicznej. 11 dachów budynków mieszkalnych i 5 dachów budynków gospodarczych zostało zerwanych także w powiecie wodzisławskim (w gminach Radlin, Rydułtowy, Gorzyce i Wodzisław Śląski), natomiast w Rybniku uszkodzone zostały odpowiednio 4 dachy w budynkach mieszkalnych i 2 w obiektach gospodarczych.

Nawałnice spowodowały też przerwy w dostawie energii elektrycznej – pozbawionych jej było około 2 400 odbiorców w powiatach zawierciańskim i będzińskim (gmina Bobrowniki) oraz około 7 000 w powiatach wodzisławskim i rybnickim. Do godziny 11.15 udało się usunąć awarie w Bobrownikach oraz ich większość na pozostałych terenach dotkniętych skutkami burz (pozbawionych energii elektrycznej pozostawało wówczas około 2 950 odbiorców – około 1 000 w rejonie Rybnika i Wodzisławia, około 1950 w rejonie Zawiercia).

Państwowa Straż Pożarna odnotowała ok. 200 interwencji, polegających przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew z dróg i posesji oraz zabezpieczaniu uszkodzonych dachów.

Burze spowodowały także utrudnienia na trasach kolejowych – w transporcie towarowym i pasażerskim:

  • Orzesze – Katowice Ligota (wyznaczono trasę okrężną oraz zorganizowano komunikację zastępczą);
  • Rybnik Niewiadom – Rybnik (zorganizowano objazd przez Jejkowice);
  • Olza – Wodzisław (pociągi pasażerskie kierowane drogą okrężną przez Racibórz);
  • utrudnienia na szlakach towarowych wystąpiły w: Dąbrowie Górniczej, Knurowie, Sosnowcu oraz na trasach do Czech przez przejście w Chałupkach.

Służby wojewody pozostają w stałym kontakcie z poszczególnymi gminami, na bieżąco aktualizując informacje na temat szkód wyrządzonych przez burze.źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu