Alternatywne rozpoczęcie OFF Festivalu 2012. Zagrali Alva Noto i Matthew Herbert

Alternatywne rozpoczęcie OFF Festivalu 2012. Zagrali Alva Noto i Matthew Herbert
źródło:
Na rozpoczęcie jednej z najważniejszych w Polsce imprez muzycznych w Centrum Kultury Katowice wystąpili prawdziwi eksperymentatorzy - Alva Noto i Matthew Herbert.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji

Tegoroczny festiwal rozpoczął się w Centrum Kultury Katowice od występu jednego z najbardziej intrygujących przedstawicieli współczesnej muzyki elektronicznej, Alva Noto.

Carsten Nikolai, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko tego niemieckiego artysty, zaprezentował polskiej publiczności to z czego słynie od lat - sztukę eksperymentalną, w której muzyka łączy się z efektami wizualnymi.

Warto tutaj zaznaczyć, że żadna z  powyższych dziedzin nie dominuje nad drugą. Ambicją twórcy, który jest nie tylko muzykiem, lecz również artystą wizualnym, jest stworzenie syntetycznego spektaklu, w którym dźwięk i obraz tworzą całość.

Otwierający festiwal występ Alva Noto był przykładem oryginalnego i niekonwencjonalnego podejścia do muzyki, tworzonej za pomocą zapętlających się dźwięków wygenerowanych przez oscylatory. Tony wydawane przez modemy, telefony, faksy czy kliknięcia komputerowej myszki - z tak skąpego zdawałoby się tworzywa artysta stworzył rozbudowane sekwencje i struktury rytmiczne.

Ta z pozoru chłodna emocjonalnie i minimalistyczna, a jednocześnie hipnotyzująca i nieustannie zaskakująca słuchaczy muzyka, została entuzjastycznie przyjęta przez katowicką publiczność i stanowiła prawdziwie "offowe" rozpoczęcie festiwalu.

Po intensywnym, godzinnym show Alva Noto, przyszedł czas na kolejnego artystę. Na scenie wystąpił kontrowersyjny i nie mniej eksperymentujący od poprzednika, Matthew Herbert. Brytyjski muzyk zaprezentował w Katowicach swój najnowszy projekt zatytułowany "One Pig", który stanowi ukoronowanie wyjątkowej, muzycznej trylogii (w jej skład wchodzą również powstałe wcześniej - "One One" i "Club One").

Założeniem "One Pig" było zarejestrowanie dźwięków wydawanych przez jedną świnię poczynając od jej narodzin, a kończąc na talerzu. Herbert pojawiał ze sprzętem nagrywającym na farmie, gdzie przebywało zwierzę, przez 8 miesięcy. "Utwory" powstałe w ten sposób noszą na płycie nazwę miesiący w których zostały zarejestrowane. Narodziny, karmienie, przypadkowe dźwięki z otoczenia, szepty i piknięcia kamery, a także zmieniające się warunki pogodowe - wszystkie to tworzy "ścieżkę dźwiękową" życia jednego zwierzęcia.

Takie przedstawienie sprawy, daje odbiorcom asumpt do przemyśleń na temat tego, w jaki sposób "powstaje" nasze jedzenie.

Co ciekawe, Herbertowi nie pozwolono na zarejestrowanie samej śmierci zwierzęcia, co skłoniło go do rozważań na temat tego, w jaki sposób społeczeństwo zakrywa samo przed sobą pewne niezbyt chwalebne praktyki.

Makabrycznego uczucia w trakcie słuchania tej muzyki przysparza świadomość, że każdy dźwięk został wytworzony w sposób naturalny, począwszy od dźwięków porodu, aż po kapiącą krew i upuszczoną na stół głowę zwierzęcia. Po śmierci świni zostaje ona ugotowana, a na końcu trafia na talerz - słyszymy więc ludzi jedzących jej mięso.

Nic dziwnego, że nagrane, zmiksowane i przerobnione na utwory muzyczne dźwięki "One Pig" wywołały kontrowersje i spotkały się ze sprzeciwem obrońców praw zwierząt.

Ostatni utwór - i jedyny w którym Matthew Herbert śpiewa - to elegia nagrana w hołdzie świni.

Nie ulega wątpliwości, że zapraszajac artystów pokroju Alva Noto i Matthew Herbert organizatorzy OFF Festivalu jednoznacznie postawili na prawdziwą "alternatywę" - muzykę poszukującą swoich korzeni w najprostszych, codziennych, "naturalnych" dźwiękach, a jednocześnie muzykę świadomą swojej formalnej struktury i próbującą przełamać dotychczasowe ograniczenia.

Na tym oczywiście wieczór się nie skończył. Po koncertach w Centrum Kultury Katowice, na fanów muzyki czekały kolejne atrakcje - w Jazz Clubie Hipnoza zagrali szaleni Sleep Party People i melancholijny Nils Frahm.

W tym samym czasie gdy w CKK występowali Alva Noto i Matthew Herbert, w Oku Miasta można było natomiast posłuchać takich wykonawców, jak Bubble Chamber, The KDMS i Chew Lips.

 

Michał Pasternak. Copyright. Wszelkie prawa zastrzeżone

 

 

 

 


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu