Sztuka naiwna znów opanowała Nikiszowiec. Ruszył Art Naif Festiwal

Sztuka naiwna znów opanowała Nikiszowiec. Ruszył Art Naif Festiwal
źródło: Michał Pasternak
W katowickim Szybie Wilson rozpoczęła się V edycja Art Naif Festiwalu. W tym roku impreza odbywa się pod znakiem sztuki żydowskiej.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji


Zobacz zdjęcia z otwarcia festiwalu Art Naif 2012!

___

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej „Art Naif Festiwal”, jedyne tego typu artystyczne święto w Polsce, a może i w całej Europie, rozpocznie się w Galerii Szyb Wilson na katowickim Nikiszowcu już 15 czerwca.

To świetna okazja nie tylko do zobaczenia najlepszego malarstwa naiwnego z całego świata, ale także interesującego spędzenia wolnego czasu w trakcie dwóch letnich miesięcy.

Art Naif Festiwal 2012 to wystawa prac ponad 200 artystów z 32 krajów świata. W Galerii Szyb Wilson prezentowane będą malarstwo, ceramika i rzeźba. Tej ostatniej poświęcono w tym roku dwie osobne ekspozycje:  rzeźby ze zbiorów Muzeum Parafialnego w Paszynie oraz wystawę „Madonna w sztuce ludowej”, która przyjedzie do Katowic z Łódzkiego Domu Kultury.

Całość imprez w ramach Festiwalu rozpocznie piątkowy wernisaż (15 czerwca), wyjątkowa okazja do poznania artystów z całego świata, jak również posłuchania muzyki zespołu Kroke – w której w harmonijny sposób przeplatają się bałkańskie i klezmerskie wpływy. Wybór oprawy muzycznej nawiązuje do motywu przewodniego Festiwalu, którym jest w tym roku kultura  Izraela. Zostaną pokazane prace trzydziestu najlepszych artystów z tego kraju – w programie znalazła się także wystawa fotografii o tematyce izraelskiej (w galerii Altus), pokazy filmów i tańca.

Art Naif Festiwal to jednak nie tylko wystawa. Jak co roku będą wyświetlane najciekawsze filmy kina afrykańskiego w ramach projektu AfryKamera (seanse w kinoteatrze „Rialto” 6, 7 i 8 lipca). Dla zapominalskich, w kolejną niedzielę, specjalny pokaz-niespodzianka odbędzie się w Galerii Szyb Wilson.

Kolejny punkt festiwalowej wyliczanki to pokusa dla miłośników czekolady. 17 czerwca Festiwal zagości w restauracji Dobra Karma, gdzie pan Grzegorz Meisel ze Słodkiej Manufaktury Leona przekaże uczestnikom warsztatów tajniki robienia czekoladowych pyszności.

Tradycyjnie sztuka naiwna pojawi się też na ulicach Nikiszowca – 15 lipca, w niedzielne popołudnie odbędzie się Art. Jarmark. To otwarty plener malarski, połączony z kiermaszem sztuki i rękodzieła, koncertami, popisami kuglarskimi i mnóstwem atrakcji dla dzieci, m.in. do wyboru: próba zamalowania rynku kredą albo zapełnienia bańkami mydlanymi, malowanie twarzy oraz teatrzyk pod intrygującym tytułem „Opowieść o ryżym hazoku”. Najmłodsi adepci sztuki będą mieli  również swoje warsztaty plastyczne w każdą festiwalową środę.

Kolekcjonerzy dzieł sztuki powinni pamiętać także, że wizyta w galerii w czasie trwania festiwalu to okazja do poszerzenia swoich zbiorów – większość prac będzie można kupić.

Fundacja Eko-Art. Silesia oraz Galeria Szyb Wilson zapraszają zatem wszystkich na otwarcie V Art Naif Festiwal oraz do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących. Jak co roku, będzie  interesująco, bajecznie i  kolorowo!. Aktualne informacje o Festiwalu można znaleźć na www.artnaiffestiwal.pl.

InSilesia.pl jest patronem medialnym festiwalu.

 

źródło: Art Naif Festiwal

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu