Polwax na rynku materiałów drewnianych i drewnopochodnych

11-04-2012
|
Polwax na rynku materiałów drewnianych i drewnopochodnych
źródło: www.polwax.pl
Tylko w ubiegłym, roku według dostępnych danych eksport wyprodukowanych w Polsce płyt drewnopochodnych do Stanów Zjednoczonych wzrósł o ponad 400 procent.

Ze sprzedażą na tamtym rynku blisko 92 m sześc. płyt, Polska jest dziś w grupie 10 największych producentów. Liderem w tej klasyfikacji są Kanadyjczycy (blisko 3 mln m sześc.), którzy wyprzedają Chińczyków (prawie 2 mln m sześc.) oraz Chilijczyków (niespełna 420 tys. m sześc.).
- Polska jest jednym z europejskich liderów w produkcji płyt drewnopochodnych. Więcej produkują ich tylko Niemcy – wyjaśniaJacek Stelmach, wiceprezes zarządu spółki Polwax (dawniej LOTOS Parafiny). Fabryki płyt drewnopochodnych z uwagi natechnologię dzielą się na trzy grupy. Są to zakłady produkcji sklejki, płyt pilśniowych wytwarzanych metodą mokrą i płyt wiórowych MDF, HDF i wytwarzanych metodą suchą płyt OSB.
Trudny rynek wysokich wymagań
Polwax oferuje dziś produkty parafinowe przeznaczone do impregnacji drewna. Woski P4 wysokozaolejony, P niskozaolejony, oraz Emulsje parafinowe LTP E-60 A,B,C,D i LTP E-50 stosowane są głównie jako środki zabezpieczające materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza emulsje parafinowe, które z uwagi na swoja strukturę umożliwiają impregnację powierzchni o nieregularnych kształtach, dzięki czemu mogą być stosowane do zabezpieczania płyt MDF i HDF. Co warto wspomnieć emulsje wykorzystywane są również do impregnacji wyrobów drewnianych, lin, przędzy i tekstyliów.
Jeszcze kilka lat temu krajowy rynek emulsji parafinowych szacowany był na około 20 tysięcy ton. Od tego czasu, głównie poprzez zmiany technologiczne w przemyśle zapotrzebowanie na te produkty zmniejszyło się i wynosi około 15 tysięcy ton. W nieznacznym stopniu zastąpiły je emulsje syntetyczne. Przytoczone powyżej dane nie obejmują sytuacji, gdy firma kupuje tylko półprodukty, a emulsję wykonuje we własnym zakresie. – Nasz udział oceniamy na około 30%. Czy to dużo? No cóż, my uważamy, że to dobry punkt wyjścia do planowania ekspansji rynkowej. Nie tylko poprzez zwiększanie sprzedaży, ale przede wszystkim poszerzanie oferty o zaawansowanetechnologicznie emulsje o jeszcze lepszych parametrach – zapewnia prezes Stelmach. – Istotą – dodaje Izabela Robak, szef Biura Technologii i Rozwoju spółki. – Są badania i prace wdrożeniowe dostosowujące emulsję do wymagań konkretnego odbiorcy. A te bardzo często zmieniają się z dostawy na dostawę – dodaje. – Raz oczekiwana jest emulsja o 60% zawartości suchej masy, a raz 50% - podsumowuje. Dodatkowo na bieżąco prowadzone są prace związane z doborem surowca zapewniającego spełnienie oczekiwanych właściwości użytkowych emulsji.
Emulsje otrzymywane na bazie surowców ropopochodnych stosowane są głównie, jako środek hydrofobizujący materiały drewniane i drewnopochodne.
Struktura emulsji pozwala na skuteczne zaimpregnowanie powierzchni o nieregularnych kształtach. Dzięki zastosowaniu emulsji możliwe staje się uzyskanie cienkiej warstwy ochronnej na powierzchniach szorstkich i porowatych, co jest z reguły utrudnione z powodu dużej lepkości środków hydrofobizujących. Zastosowanie emulsji parafinowych umożliwia otrzymanie przez producentów płyt wiórowych odpowiednich parametrów pęcznienia i nasiąkliwości dla wyrobu gotowego.  Parametry te opisują odporność wyrobu na zawilgocenie oraz zdolność do zachowania kształtu pomimo kontaktu z wodą.
Odpowiednio przygotowane emulsje parafinowe charakteryzują się wysoką stabilnością i dobrą rozcieńczalnością. Dodatkowa zaletą emulsji parafinowych jest ich stosunkowo niski koszt wytworzenia w porównaniu z emulsjami otrzymywanymi na bazie olejów białych czy też polimerów.
Suma doświadczeń
Polwax dawniej LOTOS Parafiny to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Spółka posiada dwie fabryki zlokalizowane w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.
- Prywatyzacja to kolejny etap rozwoju. Chcemy rozwijać produkcję i rozbudowywać rynek. Umacniać się tam, gdzie już jesteśmy znani, ale i poszukiwać nowych zastosowań dla oferowanych produktów – zapewnia wiceprezes Jacek Stelmach. - Najszybciej i najwszechstronniej rozwijaną przez nas grupą asortymentową są i będą produkty przeznaczone do zastosowań przemysłowych – dodaje prezes.
Wyroby spółki Polwax znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.
Polwax - najważniejsza technologia
Spółka Polwax powstała dzięki nawiązaniu współpracy z inwestorem finansowym typu venture capital. Zapoczątkowała swą działalność w styczniu 2012 roku w wyniku wyodrębnienia LOTOS Parafiny Sp. z o.o. ze struktur korporacyjnych Grupy Kapitałowej LOTOS S.A.
Poprzez wieloletnie doświadczenie, innowacyjność i ciągłe poszerzanie portfolio produktowego, firma Polwax należy do ścisłej czołówki największych producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin, wosków oraz przemysłowych specyfików parafinowych.
- Pięć lat temu ponad 95 proc. wywarzanych parafin było wykorzystywanych przez producentów zniczy i świec. Teraz nasza najważniejsza produkcja związana jest z przemysłem. Bowiem nie masa, lecz technologia, przeznaczenie i marża tworzą wartość firmy - mówił kilka dni temu w wywiadzie dla portalu Nowy Przemysł wiceprezes Jacek Stelmach.

Polwax ma dwa zakłady jeden w Czechowicach-Dziedzicach, drugi w Jaśle. Przy czym ten drugi jest bardziej komplementarny.Firma w ubiegłym roku miało około 270 mln złotych przychodów.
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu