Miserere Mei Deus - Muzyka w Wielki Piątek

05-04-2012
|
Dodał: Joanna Gołosz
Miserere Mei Deus - Muzyka w Wielki Piątek
źródło: UM Katowice
6 kwietnia, w Wielki Piątek o godz. 23:30 w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach, odbędzie się koncert Miserere Mei Deus - w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, pod dyrekcją Anny Szostak.

Program, tak jak i czas tego koncertu jest wyjątkowy. Dobór kompozycji oraz ich układ nawiązuje do ciemnej jutrzni. Usłyszymy zatem responsoria na Wielki Piątek i na Wielką Sobotę, skomponowane przez dziś zupełnie nieznanego kompozytora, Francesca Bajciniego. Nie posiadamy żadnych informacji o tej postaci. Ponadto - według aktualnego stanu badań możemy przyjąć, że zachowane w zbiorach oo. Paulinów na Jasnej Górze responsoria tego autora, stanowią unikat w skali światowej, jak dotąd bowiem nie udało się odnaleźć żadnej innej kopii dzieł Bajciniego. Analiza stylistyki tych kompozycji pozwala przyjąć ostrożną tezę, że zostały one napisane prawdopodobnie w XVII wieku – sprawa wymaga jednak dalszych, dokładniejszych badań. Kompozycje te świadczą o znakomitym warsztacie kompozytorskim, i posiadają niezwykłą wartość artystyczną. Łacińskie teksty responsoriów mówią o cierpieniu i śmierci Chrystusa – np.: Winnico moja wybrana, Ja Cię zasadziłem: jakże to zwróciłaś się ku gorzkości, aby mnie ukrzyżować, a puścić wolno Barabasza?; O wy wszyscy, którzy idziecie drogą, przypatrzcie się a obaczcie, jeżeli jest boleść jako boleść moja - usłyszymy w polskim tłumaczeniu w wykonaniu aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Adama Myrczka.

Na koncercie zabrzmi także chorałowy śpiew wykonywany podczas liturgii Wielkiego Piątku, czyli improperia (skargi Zbawiciela) połączone z trisagionem. Tekst Popule meus jest w Polsce dobrze znany w postaci pieśni Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił. Wersety te oddzielają kolejne części improperiów. Połączenie tych tekstów, wraz z niezwykle piękną melodią chorałową stanowi szczególnie poruszający element liturgii wielkopiątkowej. Jej zwieńczeniem stanie się słynne Miserere Gregorio Allegriego, wykonywane co roku w okresie ciemnej jutrzni w Kaplicy Sykstyńskiej. Utwór zyskał tak wielki rozgłos, że został uznany za wyłączną własność kapeli papieskiej działającej na przełomie XVI i XVII wieku. Przypomnijmy, że spisał go z pamięci młodziutki, 14-letni Mozart, po zaledwie jednorazowym wysłuchaniu. Niezwykłe brzmienie tego utworu zauroczyło także Goethego i Mendelssohna.

Światło świec, zapach kadzidła, muzycy występujący w habitach, natchniona muzyka sprzed wieków i głębokie religijne teksty towarzyszyć będą przeżywanemu misterium i złożą się na atmosferę tej niezwykłej nocy

Koncert będzie transmitowany na antenie Radia eM 107,6 FM.

Honorowy Patronat nad koncertem sprawują: Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc oraz Prezydent Katowic Piotr Uszok.
 

źródło: UM Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu