Tłusty czwartek: jaki jest idealny pączek? Czekamy na Wasze przepisy!

07-02-2018
|
Dodał: Kinga Gębka
Tłusty czwartek: jaki jest idealny pączek? Czekamy na Wasze przepisy!
źródło:
Tradycyjny z lukrem i z dżemem , z nadzieniem różanym, toffi, hiszpańskie, amerykańskie donaty – w tłusty czwartek wszystkie pączki są obiektem pożądania.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji

Prześlij nam swój przepis!

W komentarzu pod blogiem czekamy na Wasze przepisy na pączki!

Tłusty czwartek, zwany również combrowym, wypada  tuż przed Wielkim Postem - w  tym roku to 8 luty. W dawnych czasach, kiedy pączki były mało znaną przekąską jadło się inne kaloryczne potrawy, tj. boczek, słoninę, racuchy, faworki.

 

Skąd się wzięła tradycja?

Obchodzą go wszyscy niezależnie od płci i wieku, jednak nie zawsze tak było. Do XIX wieku święto było zarezerwowane tylko dla kobiet. Należało przede wszystkim do mężatek, a czasami również do młodych dziewczyn, które spotykały się aby się bawić, tańczyć, czy też wyśmiewać mężczyzn oraz żartować.

Nie wiadomo skąd wzięła się tradycja.  Być może od dawnego  zwyczaju  tzw. combrzenia, czyli ciągnięcia po wsi drewnianego kloca, do którego byli przywiązani młodzi kawalerowie. Możliwe, że nazwa święta wywodzi się od nazwiska krakowskiego wójta Combra z XVII wieku, który był utrapieniem dla miejscowych handlarek i przekupek do tego stopnia, że kiedy zmarł kobiety tak się ucieszyły że co roku urządzały zabawy na krakowskim rynku. Tradycja mogła też przywędrować z katolickiej części Niemiec, gdzie podczas schemper’u - „swawolenia w maskach na ulicy” mieszkańcy miast i wsi wychodzili na ulice w maskach, aby móc bezkarnie dokazywać i całować się bez większych konsekwencji (podobne do starożytnych Dionizji).

Tłusty czwartek – precz z dietą

Tłusty czwartek to jedyny dzień w roku, gdzie ścisła dieta idzie w odstawkę, a groźbami dietetyków mało kto się przejmuję. Królują pączki i faworki, a zgodnie z jednym z wielu przesądów jak w tłusty czwartek nie zjemy pączka, to w dalszym życiu nie będzie nam się wiodło.


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu