Martin Schulz zastąpił Jerzego Buzka na stanowisku przewodniczącego PE

Martin Schulz zastąpił Jerzego Buzka na stanowisku przewodniczącego PE
źródło: Michał Pasternak
Jerzy Buzek zakończył swoją pracę na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Jego następcą został Martin Schulz. Na niemieckiego polityka, lidera socjaldemokratów, zagłosowało 387 deputowanych.

Jerzy Buzek odchodzi ze stanowiska przewodniczącego PE

Dziś zakończyła się kadencja polskiego polityka na stanowisku przewodniczącego PE. Europa została zbudowana na marzeniach i nie mamy prawa ich odrzucać - mówił Jerzy Buzek w swoim pożegnalnym wystąpieniu. Wezwał eurodeputowanych do walki z kryzysem. By pozostać silnymi musimy codziennie inwestować w naszą wspólną Europę - podkreślał.

W swoim przemówieniu Buzek mówił o trudnościach z jakimi podczas jego kadencji musiał się zmierzyć Parlament i cała Unia EuropejskaNie przygotowaliśmy naszej wspólnoty na trudne czasy i większe wyzwania - przekonywał.

Argumenty o własnych interesach zaczęły niszczyć naszą wiarę we wspólne dobro. A teraz UE jest w głębokim kryzysie, którego przyczyny są zarówno polityczne, psychologiczne, jak i gospodarcze - mówił Buzek. Odpowiedź na ten kryzys to teraz priorytet Parlamentu.

Martin Schulz nowym przewodniczącym

Nowym przewodniczącym został Martin Schulz został dziś wybrany nowym przewodniczącym PE. Na niemieckiego polityka, lidera socjaldemokratów zagłosowało 387 deputowanych. Będzie przewodniczył pracom Parlamentu do czerwca 2014 r. czyli do kolejnych wyborów europejskich. Kim jest Marin Schulz i jaka była jego droga do stanowiska przewodniczącego PE?

Schulz urodził się 20 grudnia w 1955 r. w Hehlrath, małym niemieckim miasteczku blisko granicy z Belgią i Holandią. Po skończeniu liceum  postanowił zacząć zarabiać na swojej pasji czyli czytaniu książek. Odbył staż na sprzedawcę książek. W 1982 r. otworzył swoją księgarnie w Würselen, którą z sukcesem prowadził przez dwanaście lat.

Karierę polityczną rozpoczął w wieku 19 lat, wtedy przyłączył się do niemieckich socjaldemokratów. W wieku 31 lat został najmłodszym burmistrzem niemieckiego landu Nadrenii Północnej-Westfalii. Funkcję burmistrza Würselen pełnił przez jedenaście lat. W tym okresie ukształtował się mój entuzjazm dla Europy i przekonanie, że chce pomóc w budowaniu europejskiego projektu - mówi Schulz.

Do PE został po raz pierwszy wybrany w 1994 r. Od tego czasu był członkiem wielu komisji (m.in. praw człowieka, wolności obywatelskich). Od 2000 r. przewodził niemieckiej delegacji socjaldemokratów i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego całej frakcji.

Jest znany jako polityk o silnych przekonaniach, który nie boi się mocnych wystąpień. To raz doprowadziło do kłótni z włoskim premierem Silvio Berlusconim w czasie sesji plenarnej w 2003 r.

Od 2004 r. do dziś szefował socjaldemokratom w PE. Od 2009 r. był też przedstawicielem ds. europejskich w niemieckim SPD. Miał dzięki temu duży wpływ na linię swojej partii w tej kwestii.

Jest szeroko znany w świecie europejskiej polityki, ale mimo to nadal utrzymuje częste kontakty ze swoim okręgiem wyborczym. Przez wiele lat byłem burmistrzem i słuchałem tego, co mówią ludzie. To do dziś ważna część mojej pracy - przyznaje.

Jego żona jest architektem zieleni, mają dwójkę dzieci. Schulz nadal uwielbia czytać książki i pasjonuje się historią. Do ulubionych autorów nowego przewodniczącego należy: Tomasi di Lampedusa i Eric Hobsbawm. Schulz jest też wielkim kibicem piłki nożnej - od lat kibicuje FC Koln.


źródło: Parlament Europejski

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu