Puchar pozostał w Zabrzu! NMC Powen Zabrze zwycięża w Turnieju!

źródło: Anna Joniec
Wieczorna seria spotkań zakończyła w Zabrzu II Noworoczny Turniej Piłki Ręcznej mężczyzn. Zwycięzcą turnieju został NMC Powen Zabrze, wyprzedzając Piotrkowianina Piotrków Trybunalski, Chrobrego Głogów oraz przemyski Czuwaj.

Mecz o dwóch obliczach

Spotkanie dwóch pierwszoligowców było meczem o dwóch obliczach. Pierwsza połowa, to fatalna gra Piotrkowianina i przyzwoita Czuwaju, druga – zdecydowana dominacja Piotrkowianina.
Przemyślanie rozpoczęli od prowadzenia po karnym Baranieckiego, po którym wyrównał Mróz. Do stanu 3:3 na prowadzenie wychodził Czuwaj, wyrównywali podopieczni trenera Przybylskiego. Potem zespołowi znad Sanu udało się zdobyć dwie lub trzy bramki przewagi, Piotrkowianin niwelował ją najwyżej do jednej. W 17 minucie Czuwaj uzyskał najwyższe w tym meczu prowadzenie – 14:9 (po bramce Misiewicza). Od tego momentu gra zaczęła się wyrównywać, a zespół z Piotrkowa odrabiać straty. W 29 minucie Suski doprowadził do remisu, ale ostatnią bramkę w tej połowie zdobył dla Czuwaju Jankowski.
Osiem minut drugiej części, to wyrównana gra, z prowadzeniem przechodzącym z jednej strony na drugą. Przy remisie 23:23 wreszcie swój rytm złapali piotrkowianie. Najpierw trzy bramki z rzędu, potem cztery pozwoliły im uzyskać sześciobramkową przewagę i grać „na luzie”. Teraz niewiadomy był już rozmiar zwycięstwa. Podopieczni trenera Przybylskiego nie odpuszczali, kończąc mecz zwycięstwem 43:33.

Krzysztof Przybylski: Zrobiliśmy swoje i teraz nie pozostaje nam czekać na wynik ostatniego meczu. Dla mnie to był bardzo pożyteczny turniej. Graliśmy z zespołami wyżej notowanymi i okazało się, że im dorównujemy. Oczywiście, drużyny z Superligi są na innym etapie treningowym, ale dobry wynik podbudowuje. Poza tym miałem możliwość sprawdzenie w grze dwóch nowych zawodników, którzy do nas ostatnio dołączyli.

Czuwaj Przemyśl – Piotrkowianin 33:43 (18:17)
Czuwaj Przemyśl: Gut, Sarama, Jarosz, Szczepaniec – Jankowski 4, Baraniecki, Kroczek 2, Kostka 3, Complak 1, Kalinowski, Stołowski 10, Błażkowski 1, Hatas, Oliferczuk 3, Kubisztal 5, Misiewicz 4.
Piotrkowianin: Procho, Pawlak, Wnuk - Mróz 10, Daćko 3, Biskup 1, Klimczak 1, Skalski 2, Trojanowski 6, P. Matyjasik 7, Woynowski 5, Iskra 3, Cieniek, Pilitowski 1, Pakulski 3, Suski 1, Krzaczyński.

Emocje w ostatnim kwadransie
Zwycięstwo w ostatnim meczu turnieju dawało gospodarzom również zwycięstwo w całym turnieju. Gospodarze chcieli go wygrać i podeszli do meczu mocno skoncentrowani. Kiedy osiągnęli wysoką przewagę, koncentracja gdzieś uciekła i zrobiło się ciekawie. Głogowianie po wyczerpującym pościgu byli tuż, tuż, ale w odpowiednim momencie ważne bramki zdobył Grzegorz Garbacz i mecz zakończył się po myśli Powenu.

Po dwóch bramkach Chrobrego, cztery pod rząd strzelił Powen i przy stanie 5:3 dla gospodarzy o przerwę poprosił Zbigniew Markuszewski. Skutecznie, gdyż jego podopieczni wyrównali na 5:5, ale wyrównanej gry nie było. Od stanu 6:6, mniej błędów zaczęli popełniać zawodnicy Powenu, co pozwoliło im odskoczyć na kilka bramek. Rosnąca przewagą była wypadkową wyłączne ilości popełnianych błędów przez oba zespoły, gdyż ani jeden, ani drugi nie pokazał gry w defensywie na poziomie Superligi. Poza bramkarzami, którzy byli najmocniejszymi punktami obu defensyw.

Lepiej bronił Sebastian Kicki (a może gorzej rzucali zawodnicy Chrobrego), który wyprowadzał skuteczne kontry, widowiskowo kończone przede wszystkim przez Adriana Niedośpiała. Gości kilkakrotnie podrywali się do walki, ale jej efektem były najwyżej zdobyte dwie bramki pod rząd. Gospodarze „zrobili” wynik w końcówce pierwszej połowy, kiedy to dwuminutową karę zarobił Olęcki. Odskoczyli wtedy na siedem bramek, a tuż przed przerwą dwie kolejne dorzucił Niedośpiał. Przy jednobramkowej odpowiedzi Różańskiego, zabrzanie zeszli na przerwę z wynikiem 23:15.

Pierwszy kwadrans drugiej odsłony do gra z polotem w wykonaniu gospodarzy i niemoc zawodników Chrobrego, którzy nie tylko tracili piłki rzutami, ale i popełniali sporą ilość błędów technicznych. Przez dziesięć minuta na na siedem bramek Powenu, tylko trzema odpowiedzieli głogowiania, a w zasadzie Adam Świątek. W 42 minucie Powen prowadził 31:19 i zanosiło się na pogrom Chrobrego. I wtedy role się odwróciły. Skutecznie zaczął grać Chrobry, fatalnie – Powen. Goście najpierw zmniejszyli straty do ośmiu „trafień”, a potem uderzyli jeszcze raz. W 57 minucie po czterech kolejnych bramkach Chrobrego, zabrzanie prowadzili już tylko 35:32. Przy piłce byli podopieczni trenera Markuszewskiego, ale nie zdołali pokonać Piotra Nera. W odpowiedzi dwa skuteczne rzuty oddał Garbacz i było „po herbacie”.

Bogdan Zajączkowski: Jak na ten okres przygotowań, to było pożyteczne granie. Moi podopieczni są w trakcie ciężkiego treningu, stąd też i ta nie najlepsza końcówka ostatniego meczu. Na dobrą sprawę, to grając mecze – odpoczywali. Czeka nas jeszcze kolejna porcja mocnego treningu, a potem dopiero będziemy szukać świeżości. Czekam na zawodników powołanych do reprezentacji Ukrainy i Białorusi (Nat i Bushkov) i kolejne sprawdziany. W sumie bardzo pożyteczny turniej.
Zbigniew Markuszewski: Sprawdzian przypadł w trudnym okresie budowy siły oraz wytrzymałości, ale był bardzo dobrym przerywnikiem w ciężkim treningu. Efekty wykonywanej pracy widoczne były na parkiecie. Zawodnicy nie wytrzymywali końcówek, słabo grali w obronie. Miłym zaskoczeniem była postawa Piotrkowianina. Wygląda również na to, że solidną „siłą”, z którą muszą się liczyć wszyscy, staje się Powen. W sumie dobry turniej z korzyścią dla wszystkich zespołów.

NMC Powen Zabrze – Chrobry Głogów 37:33 (23:15)
NMC Powen: Ner, Kicki – Niedośpiał 9, Stodtko 6, Marhun 4, Garbacz 6, Mokrzki 2, Kulak, Kryszeń 3, Kowalski, Kandora 6, Hojnik 2, Piątek 2.
Chrobry Głogów: Zapora, Kapela – Różański 8, Bednarek 2, Żak 1, Świtała 3, Mochacki 2, Kuta, Łucak, Płaczek 3, Olęcki 1, Wysokiński, Czekałowski, Świątek 6, Ścigaj 7.